Kościół w Polsce przeżywa pierwszy piątek Wielkiego Postu jako wyraz duchowej bliskości z osobami, które doświadczyły przemocy seksualnej. Od tego roku będzie obchodzony jako Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.

Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym – tak brzmi nowa nazwa obchodzonej w pierwszy piątek Wielkiego Postu inicjatywy duchowej bliskości z osobami, które doświadczyły przemocy seksualnej. – Chcemy poprzez tę nazwę ukazać, że osoby zranione są w centrum naszej modlitwy i naszych działań – podkreśla abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Komunikat Delegata KEP
na Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym
(I piątek Wielkiego Postu, 16 lutego 2024 r.)

Kościół w Polsce przeżywa pierwszy piątek Wielkiego Postu jako wyraz duchowej bliskości z osobami, które doświadczyły przemocy seksualnej. Poprzez indywidualną i wspólnotową modlitwę, udział w drodze krzyżowej i uczestnictwo we Mszy św., łączymy się duchowo z osobami zranionymi wykorzystaniem seksualnym.

Bliskość i solidarność ze Skrzywdzonymi Kościół stara się budować poprzez codzienną pracę delegatów i delegatek ds. ochrony dzieci i młodzieży, duszpasterzy oraz sióstr towarzyszących osobom skrzywdzonym, osób świeckich pracujących w punktach konsultacyjnych czy zaangażowanych w diecezjach i zakonach w prewencję oraz kuratorów.  Oni wszyscy – wspierani przez Centrum Ochrony Dziecka, Fundację Świętego Józefa oraz Biuro Delegata przy Konferencji Episkopatu Polski – działają razem, by pomagać.  

Z doświadczenia tej pracy, a także wielu spotkań z osobami, które doświadczyły krzywdy, biskupi polscy podjęli na ostatnim zebraniu plenarnym decyzję o zmianie nazwy tej inicjatywy – od tego roku będzie ona obchodzona jako Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. Chcemy poprzez tę nazwę ukazać, że osoby zranione są w centrum naszej modlitwy i naszych działań. Mamy nadzieję, że duch modlitwy i solidarności Kościoła ze Zranionymi wzbudzi również w sprawcach pragnienie zadośćuczynienia i pokuty.

Zachęcam i zapraszam wszystkich do włączenia się w przeżycie tego dnia, a także tworzenia wspólnoty ze Zranionymi i budowania kultury służącej ochronie najsłabszych i bezbronnych w naszych wspólnotach i w całym społeczeństwie.    

+ Wojciech Polak
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski
Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

 

Zobacz również https://wspolnotazezranionymi.pl/dmis2024/


11 lutego 341 2540 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne