W dniach 4-6 grudnia w ziębickim klasztorze chrystusowców odbyły się Adwentowe Rekolekcje Młodych pod hasłem: "Siedmiu wspaniałych i Pastuch". Wzięła w nich udział młodzież szkół średnich i studenci z poznańskiej Parafii p.w. św. Jadwigi Królowej, z Parafii św. Józefa w Stargardzie Szczecińskim oraz młodzież z Ziębic.

Rekolekcje stały się swoistym preludium do rozpoczynającego się - 8 grudnia 2015 roku - Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Tekstem przewodnim, na którym oparte zostały rekolekcyjne rozważanie, był fragment z Pierwszej Księgi Samuela (1 Sm 16, 1-13)  o powołaniu i namaszczeniu młodego pasterza Dawida przez Samuela. Organizatorem i pomysłodawcą rekolekcji był Referat Powołań naszego zgromadzenia zakonnego, przy współudziale ziębickiej Parafii p.w. św. Piotra i Pawła. W przygotowaniu rekolekcji, dzięki życzliwości ks. Rektora Andrzeja Łysego SChr, pomogli nasi współbracia alumni z poznańskiego seminarium Towarzystwa Chrystusowego - kl. Maksymilian oraz kl. Mateusz.

Pierwszego dnia (4 grudnia) młodzież wysłuchała konferencji: "Świętość. O pastuchu, który stał się królem", którą wygłosił ks. Rafał Sorkowicz SChr. Na koniec dnia odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu. Młodzież adorowała Pana Jezusa przez całą noc (każdy miał sposobność, by spędzić godzinę przed Panem Jezusem, modląc się i wpatrując w Jego Miłosierne Oblicze). W czasie wspólnej modlitwy (oprócz ciszy i osobistej adoracji) odmówiliśmy różaniec.

Drugi dzień rekolekcji (5 grudnia) młodzież rozpoczęła poranną Mszą Świętą - Roratami. Po śniadaniu wszyscy biorący udział w rekolekcjach udali się w pielgrzymce do Barda. W bardzkim Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary, młodzież zawierzyła Chrystusowi swoją przyszłość, przez wstawiennictwo Matki Najświętszej. Po modlitwie młodzi wraz z ks. Marcinem, ks. Rafałem oraz klerykami wyruszyli w Góry Bardzkie. Celem wędrówki była kaplica, którą przed wiekami postawili mieszkańcy Barda w miejscu, gdzie (jak głosi legenda) objawiła się Matka Boża. Po drodze nie zabrakło wspólnej modlitwy różańcowej oraz dobrych i ubogacających rozmów o sprawach duchowych.

Po powrocie z gór młodzież wysłuchała kolejnej konferencji: "Modlitwa. Broń, której używa (pastuch)król Dawid". Poprowadził ją ks. Paweł Witek SChr, zapalając i zachęcając młodzież do czytania Pisma Świętego oraz próby życia Słowem Bożym. Po konferencji młodzież spotkała się w grupach, by porozmawiać o swoich duchowych doświadczeniach i modlitwie.

Drugi dzień rekolekcji zakończyliśmy w kaplicy. Ks. Rafał Sorkowicz SChr wygłosił (wprowadzającą do Adoracji Najświętszego Sakramentu) konferencję p.t. "Miłosierdzie. O Bogu, który nie przestał kochać głupca". Było o Miłosiernym Bogu i rachunku sumienia - czyli o tym jak doświadczyć Bożego Miłosierdzia, przeżywając Sakrament Pokuty. W czasie Adoracji Najświętszego Sakramentu młodzi przystępowali do Sakramentu Spowiedzi.

Trzeci dzień rekolekcyjnych ćwiczeń duchowych (6 grudnia) rozpoczął się od wspólnej modlitwy w klasztornej kaplicy. O godz. 9:30 ks. Marcin Stefanik wygłosił konferencję p.t. "Nawrócenie. O krętych drogach, które mogą stać się proste". Rekolekcje zakończyła uroczysta Msza Święta w ziębickim kościele parafialnym. Po obiedzie nastąpiło pożegnanie i rozesłanie młodych. Ks. Marcin udzielił wszystkim Bożego Błogosławieństwa, zachęcając młodych do wierności Chrystusowi i życia zgodnego z Jego wolą. Bo tylko w ten sposób człowiek może doświadczyć prawdziwego szczęścia i Bożego pokoju w swoim sercu.

Z serca dziękujemy wszystkim naszym parafianom i mieszkańcom Ziębic za życzliwość i pomoc w przygotowaniu rekolekcji, za kilkanaście "blach" pysznych ciast i pyszne pierogi, przygotowane przez jedną z ziębickich parafianek.

Kolejne rekolekcje dla młodych w Ziębicach - w Wielkim Poście 2016 roku. Już dziś zapraszamy młodzież i wszystkich chrystusowców - duszpasterzy młodych do Ziębic, by wspólnie z naszą kochaną młodzieżą odkrywać i adorować Miłosierne Oblicze Jezusa.

Ks. Rafał J. Sorkowicz SChr

Fotografie : Galeria zdjęć


06 grudnia 2015r. 2 5917 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne