Jak na początku roku formacyjnego, tak i przy jego końcu Polacy w różnych częściach świata podejmują pielgrzymi trud…

W ostatnim dniu maja 2024 r., w święto Nawiedzenia NMP Polonia regionu paryskiego przybyła w godzinach wieczornych do paryskiej bazyliki Sacré Coeur, dla potomków polskich emigrantów, którzy przed stu laty przybywali do pracy w kopalniach na północy Francji tradycją już jest doroczne spotkanie w drugą niedzielę czerwca w bazylice Notre-Dame de Lorette wybudowanej na cmentarzu ofiar I wojny światowej: w 2024 r. było ono połączone z celebracją jubileuszu stulecia istnienia Polskiego Zjednoczenia Katolickiego we Francji, organizacji zrzeszającej różne katolickie stowarzyszenia polonijne. W celebracjach tych nie zabrakło naszych parafian i duszpasterzy – chrystusowców.

Również dla Polonii niemieckiej pewne wydarzenia, w tym i pielgrzymki, mają swoje stałe daty: takim jest doroczne pielgrzymowanie w trzecią sobotę i niedzielę czerwca do sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Neviges, do „westfalskiej Częstochowy”. Polonijni pielgrzymi wraz z duszpasterzami z różnych części Nadrenii Północnej-Westfalii w przeróżny sposób dotarli do swojej Matki i Królowej, aby powierzać Bogu przez Jej wstawiennictwo swoje intencje, radości i nadzieje, smutki i doświadczenia codzienności. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił bp Henryk Tomasik, emerytowany ordynariusz radomski, który miesiąc wcześniej uczestniczył w pielgrzymowaniu z Polonią niemiecką do innego sanktuarium maryjnego – do sanktuarium Pocieszycielki Strapionych w Kevelaer (najbardziej znanego i uczęszczanego w Niemczech). Z Poznania do Neviges udał się moderator referatu powołaniowego zgromadzenia ks. Sebastian Stawierej SChr, który w tych dniach posługiwał w konfesjonale.

Na dalekich Antypodach zaś pielgrzymkę zorganizowała Polonia z przedmieść Melbourne: z sanktuarium Miłosierdzia Bożego z Keysborough udali się do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Marayong. Sami zaś pielgrzymi w internetowych serwisach sanktuarium Miłosierdzia Bożego szerzej opisują swoje wojaże: to, że nie tylko Marayong było celem, lecz zobaczyli jeszcze kilka innych miejsc związanych z kultem Matki Bożej i Świętych.


17 czerwca 230 780 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne