W ramach formacji służby liturgicznej, ks. Krzysztof Janicki SChr wraz z ks. Marcinem Stefanikiem SChr przy aktywnym współudziale współbraci z prowincji północno-amerykańskiej zorganizowali spotkanie ministrantów, lektorów i ceremoniarzy. Przebiegało ono pod hasłem: Służmy Panu z radością. Odbywało się w dniach 24-26 listopada 2017 roku w Munster IN (Sanktuarium MB Ludźmierskiej).

Pomysłodawcy wydarzenia nawiązali współpracę z ojcami karmelitami, którzy poprowadzili niektóre z zajęć oraz gościli całą grupę w dość znacznej liczbie, sześćdziesięciu uczestników, nie licząc ekipy logistycznej, rodziców i wychowawców.

Uczestnicy przybyli wraz ze swoimi opiekunami. Wśród nich: ks. Mariusz Lis SChr z parafii św. Floriana w Hamtramck, ks. Lesław Prebendowski SChr z parafii św. Alberta w Burbank, ks. Piotr Janas SChr z parafii Miłosierdzia Bożego w Lombard, o. Bartłomiej Stanowski OCD z Sanktuarium MB Ludźmierskiej, ks. Krzysztof Janicki SChr z parafii pw. św. Trójcy w Chicago, ceremoniarze z Los Angeles z parafii MB Jasnogórskiej oraz kl. Matthew Pajor z St. Joseph Seminary w Chicago.

Wśród przedstawionej tematyki znalazły się takie zagadnienia jak: zasady członków służby liturgicznej, rok liturgiczny, posługa ministranta ołtarza i posługa w czasie Mszy św. z udziałem biskupa, posługa ministranta światła, posługa ceremoniarza, rodzaje paramentów liturgicznych, przebieg Eucharystii, posługiwanie się księgami liturgicznymi. Nie zabrakło także czasu na rekreację, bowiem w myśl przysłowia: w zdrowym ciele, zdrowy duch, zajęcia sportowe pozwalały dobrze wykorzystać energię, jaką mieli uczestnicy. Pierwszego dnia, wieczorem, przygotowane zostało nabożeństwo pokutne. Był czas na skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania a przede wszystkim na osobistą adorację Najświętszego Sakramentu, zwieńczoną uwielbieniem.

Dla najmłodszych kilka warsztatów i rekreację przygotowała s. Bogusława Błądek MChR z Lombard.

Trwające od piątku spotkania zwieńczone zostały uroczystą liturgią w parafii św. Trójcy w Chicago. Tam członkowie służby liturgicznej, w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, odnowili swoje przyrzeczenia. Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii ks. Andrzej Totzke SChr, a homilię wygłosił ks. Marcin Stefanik SChr. Wskazał, że w życiu każdego ministranta nie może zabraknąć miejsca, i to na przedzie, dla Jezusa – Króla, Dobrego Pasterza. Każdy bowiem członek służby liturgicznej, stanowi Jego przyboczną straż, co obliguje do tego, by dbać o swoją duszę, jak i inne dla Niego zdobywać.

Po Eucharystii ministranci wraz z opiekunami podsumowali przeżyty czas. Zostały rozdane certyfikaty uczestnictwa, po czym zasłużenie można było udać się na przygotowany przez rodziców poczęstunek.


30 listopada 2017r. 341 9024 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne