Niespełna siedemdziesięciu uczestników wzięło udział w tegorocznym Kongresie Służby Liturgicznej, który odbywał się w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu.
Przez niecały tydzień (20-25 sierpnia) przedstawiciele parafii, w których posługują chrystusowcy, z kraju (św. Michała Archanioła w Dobrzanach, św. Józefa i Chrystusa Króla w Stargardzie, św. Ottona w Pyrzycach, MB Bolesnej w Chociwlu, Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach, NSPJ w Szczecinie, Wniebowzięcia NMP we Władysławowie, parafii diecezjalnych: św. Trójcy w Kościelnej Jani i św. Franciszka z Asyżu w Warszawie) i zagranicy (PMK w Bochum i Bonn) uczestniczyli w zorganizowanym przez Duszpasterstwo Powołań Towarzystwa Chrystusowego i Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Archidiecezji Poznańskiej spotkaniu, by być jeszcze bliżej Boga poprzez służbę, jaką wykonują na co dzień przy ołtarzu.
Przygotowano cztery rodzaje warsztatów w zależności od grupy wiekowej i posiadanych umiejętności. Znalazły się wśród nich warsztaty liturgiczne dla ministrantów, kurs lektorski, ceremoniarski (ogólny i Triduum Paschalne) oraz dla zajęcia dla przyszłych animatorów. Zajęcia z fonetyki poprowadziła pani Barbara Bednarek, a wykład o powiązaniu nauki z Biblią pan dr hab. Mirosław Rucki. Ćwiczenia praktyczne zrealizowali: ks. Przemysław Syguła SChr (animatorzy), ks. Marcin Stefanik SChr (formacja biblijna), ks. Wojciech Mula SChr, dk. Michał Armarys SChr (ceremoniarze II), Jakub Kujawa (lektorzy), animatorzy diecezjalni: Grzegorz Prus i Jan Gałązka a także klerycy naszego seminarium: Dominik Bieniek, Piotr Biber, Krzysztof de Bruijn. Każde z wymienionych szkoleń kończyło się egzaminem oraz uzyskaniem dyplomu. Elementy formacji wewnętrznej przedstawił ks. dr Marek Grygiel SChr – przełożony Domu Głównego a nad oprawą muzyczną całego przedsięwzięcia czuwał ks. Łukasz Klimek SChr. Materiały dla ministrantów przygotowało Wydawnictwo Hlondianum.
Jeden dzień kursanci spędzili w naszym nowicjacie w Mórkowie. Mogli choć na chwilę przyjrzeć się życiu zakonnemu, prowadzonemu przez przyszłych chrystusowców. Wieczorem odbył się mecz między uczestnikami kongresu a po nim wspólna rekreacja z nowicjuszami i aspirantami.
Oprócz rozlicznych zajęć kiedy ministranci zdobywali wiedzę, nie zabrakło także czasu na wypoczynek w postaci zwiedzania miasta, gry miejskiej, basenu, czy zmagania z czasem w rozwiązywaniu zagadki w escape room’ie.
W przedostatnim dniu kongresu Mszy Świętej z pełną asystą przewodniczył bp Damian Bryl. Przypomniał on uczestnikom o ważnym elemencie służby, w którym nie może zabraknąć dawania świadectwa o tym, kim się jest i dla Kogo się to robi.
Całe wydarzenie podsumował w sobotę główny duszpasterz Służby Liturgicznej Archidiecezji Poznańskiej ks. Adam Pieckenhagen, który prowadził w czasie tego ministranckiego wydarzenia zajęcia dla ceremoniarzy. Zwrócił uwagę, by każdy posługujący pamiętał o pokorze, dzięki której innym uczestnikom liturgii będzie łatwiej „doświadczyć” Bożych tajemnic.