Na zakończenie roku duszpasterskiego, przed wakacjami, odbyły się w  parafii św. Józefa w Mikołajewie na Ukrainie Parafialne Dni Formacyjne (25-28 maja 2018r.). Były one swoistym podsumowaniem całego roku pracy katechetycznej dla dzieci i młodzieży oraz formacyjnej dla wspólnot, działających przy parafii. Nie zabrakło także modlitewnej pamięci o naszych rodakach, których groby nawiedziliśmy na starym mikołajewskim cmentarzu.

Dni formacyjne poprowadził dla wspomnianych grup ks. Marcin Stefanik SChr – moderator powołań. Pierwsze spotkanie dotyczyło rozeznawania woli Bożej na co dzień oraz rozeznawania drogi życia. Skierowane było do młodzieży, która wcześniej uczestniczyła we Mszy św. z przygotowaną dla nich homilią.

Drugi dzień był przeznaczony na podsuwanie formacji ministranckiej oraz zakończenie roku szkolnego przyparafialnej Szkoły Sztuki i Komunikacji Międzykulturowej dla Dzieci i Młodzieży, gdzie zwyczajowo odbywają się zajęcia z kultury i języka polskiego.

Niedziela miała bardzo bogaty program. Głównym punktem w obu parafiach, gdzie proboszczem jest ks. Oleksandr Ryepin SChr była Msza Święta. Zarówno w Kisielówce (dawna nazwa – Wieś Polacka), jak i w Mikołajewie w czasie homilii przypomniana została wartość znaku krzyża, który za każdym razem ma uświadamiać nam wiarę w Trójcę Świętą.

W tym dniu odbyły się również zajęcia katechetyczne dla dzieci i młodzieży. Pierwsza grupa poznawała znaczenie duchowej zbroi Bożej, którą nie tylko mają „ubierać” w ciągu roku, ale przede wszystkim na czas wakacji, tak aby nie zagubiły swojej łączności z Bogiem. Katecheza dla młodzieży została przeprowadzona w formie dyskusji panelowej i dotyczyła początków człowieka i pierwszego grzechu. Przerodziła się później w omówienie warunków sakramentu pokuty i pojednania. W prowadzeniu obu zajęć wzięły udział również posługujące przy parafii Siostry Benedyktynki Misjonarki – s. Karolina i s. Salome.

Jedną z grup parafialnych, kręgiem Domowego Kościoła, spotkali się proboszcz parafii oraz ks. Marcin. Jak przewidują zasady tej wspólnoty, spotkanie miało charakter modlitewno-formacyjny. Szczególnie poruszony został temat wierności charyzmatowi Ruchu Światło-Życie, którego założycielem jest ks. Franciszek Blachnicki.

Na zakończenie dni formacyjnych i „białego tygodnia” dzieci pierwszokomunijne udały się z pielgrzymką do Diecezjalnego Sanktuarium MB Częstochowskiej w Oczakowie nad Morzem Czarnym. Tam dziękowały w czasie Mszy św. za przyjęcie po raz pierwszy Pana Jezusa w Komunii Świętej oraz zostały zawierzone Czarnej Madonnie. Popołudnie spędziły wraz z opiekunami na zabawie, rozpoczynając tym samym wakacje.

ks. Oleksandr Ryepin SChr


29 maja 2018r. 341 10849 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne