Duszpasterze pracujący na Białorusi: ks. Oleg Szpieć, ks. Włodzimierz Maruszewski i ks. Andrzej Szoda wykorzystali długi majowy weekend w ich kraju, aby zorganizować spotkanie formacyjne dla lektorów i ministrantów z parafii w Mińsku i Hancewiczach.
Na zaproszenie proboszcza z parafii św. Jana Ewangelisty i św. Maksymiliana M. Kolbego w Mińsku z pomocą przyjechał z Poznania ks. Marcin Stefanik oraz klerycy Maksymilian i Roman. Pierwszym punktem spotkania była sobotnia zbiórka LSO. Młodsza grupa z okazji jubileuszu miłosierdzia udała się na pielgrzymkę do katedry, starsi uczestniczyli w zajęciach integracyjnych. W niedzielę 8 maja, na sumie parafialnej, po rocznym przygotowaniu, funkcję lektora przyjęło czterech starszych ministrantów. Na czas tej posługi otrzymali alby i krzyże lektorskie ( http://jan.by/2/news/615-lectors2016 ).
Wieczorem lektorzy z Mińska z duszpasterzami udali się do ks. Andrzeja Szody do Hancewicz na wspólne międzyparafialne spotkanie formacyjne. W programie znalazły się konferencje o zakochaniu, miłości, płciowości i duchowej zbroi Bożej. Jedno ze spotkań poświęcone było świadectwom powołaniowym i rozeznawaniu woli Bożej. Dzięki przygotowywanej na każdy dzień pantomimie uczestnicy mogli wizualnie przedstawić ewangeliczne teksty jako element homilii. Nie zabrakło aktywnego spędzania czasu w formie wieczornych rozgrywek piłki nożnej i wycieczki krajoznawczej po lesie z miejscowym myśliwym. W drodze powrotnej, ucząc młodych pielęgnowania pamięci o polskiej kulturze, tradycji i historii nawiedziliśmy Nieśwież. W mieście tym znajduje się jeden z pierwszych jezuickich kościołów na terenie Rzeczypospolitej i zamek, zamieszkiwany do II wojny światowej przez ród Radziwiłłów. O swojej posłudze na tych ziemiach opowiedziały pracujące tam Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.
Ks. Marcin Stefanik SChr