Najważniejszy i najbardziej uroczysty czas, czas Triduum Paschalnego, był tematem kolejnego, dwunastego już Kongresu Służby Liturgicznej. Tym bardziej, że 1050 rocznica Chrztu Polski i Jubileusz Miłosierdzia odwojują się do tego wielkiego misterium nie tylko w treści, ale i znakach.

Wydarzenie miało miejsce w Domu Głównym w Poznaniu, w dniach od 22 do 28 sierpnia. Już po raz drugi nawiązaliśmy współpracę z Duszpasterstwem Służby Liturgicznej Archidiecezji Poznańskiej, którego przedstawicielem był i warsztaty dla ceremoniarzy II (Triduum Paschalne) poprowadził ks. Karol Maciejak.

Dwudziestu kilku uczestników przyjechało głównie z parafii prowadzonych przez chrystusowców. Wśród nich byli ministranci i lektorzy ze Stargardu (Chrystusa Króla Wszechświata, św. Józefa), św. Katarzyny w Goleniowie, św. Ottona w Pyrzycach, św. Ducha Świętego w Szczecinie-Zdrojach, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, Polskiej Misji Katolickiej w Saint-Denis we Francji i parafii Chrystusa Króla w Bielsku-Białej.

W tematykę spotkania wprowadził ks. Marcin Stefanik, obalając mity dotyczące triduum, jak też przedstawił fakty, jak ono powinno wyglądać (podkreślony został mistatogiczny charakter), a przede wszystkim, jak powinno być przeżywane przez członków służby liturgicznej. Pierwszy dzień przeznaczono na integrację, po czym rozpoczęły się warsztaty w kilku grupach: ministranckiej, lektorów, ceremoniarzy (I i II). Większość zajęć praktycznych została poprzedzona wykładami z fonetyki (ks. Łukasz Klimek), liturgiki (ks. Jarosław Koch), formacji biblijnej (s. Anna Błaszak MChR), zadań i cech animatora (kl. Wojciech Nowak), formacji wewnętrznej (ks. Karol Maciejak), żydowskiej tradycji paschy (ks. Adam Prozorowski), precyzji stworzonego świata (dr hab. inż. Mirosław Rucki), symboli triduum (dk. Grzegorz Warszawski), ABC ministranta (kl. Krzysztof Zubek). Weryfikacją zdobytej wiedzy i umiejętności był przeprowadzony w sobotę egzamin, który zdali wszyscy uczestnicy.

A ponieważ nie samą nauką żyje człowiek, praktycznie każdego dnia był czas na rekreację. Już we wtorek nawiedziliśmy wspólnotę nowicjatu, gdzie młodsi członkowie kongresu, jak już zaprawieni, wystawili drużyny, by zmierzyć się w sportowych rozgrywkach piłki nożnej. W kolejnych dniach przygotowana była wyprawa do ZOO oraz zmierzenie się ze swoimi możliwościami siłowymi w parku linowym.

Uczestnicy doskonale wiedzieli, że szczytem każdego dnia jest Eucharystia. W imieniu zarządu zgromadzenia jednej z nich przewodniczył Wikariusz Generalny ks. Bogusław Burgat. Natomiast w Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej o „przekazywaniu skarbu wiary, która ma stawać się świadectwem” i rozpoznawaniu swojego powołania mówił w czasie homilii biskup pomocniczy Grzegorz Balcerek.

Nie mogło w tym czasie zabraknąć celebracji z obrzędem odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. W czwartek rozpoczęliśmy swoiste triduum, bowiem uczestnicy mogli czuwać w nocy przy Najświętszym Sakramencie; piątek – to dzień szczególnego zwrócenia uwagi na Mękę Pańską – a zatem rozważaliśmy stacje drogi krzyżowej; niedzielna Msza św., jako świętowanie Zmartwychwstanie Pana była zakończeniem całego przedsięwzięcia.

Szczególne podziękowania za patronat i wsparcie pomocami dydaktycznymi i upominkami chcemy złożyć Dyrektorowi Wydawnictwa „Hlondianum” - ks. dr. Janowi Hadalskiemu oraz Dyrektorowi Wydawnictwa „Agape”- ks. dr. Mieczysławowi Piotrowskiemu.

Ks. Marcin M. Stefanik SChr


28 sierpnia 2016r. 341 8884 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne