Polonia z Rio de Janeiro świętowała kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości trwały trzy dni.

Świętowanie rozpoczęło się przy pomniku poległych podczas II wojny światowej i związane było z oddaniem czci Brazylijczykom polskiego pochodzenia. Oprócz pani Marty Olkowskiej, pełniącej funkcje Ambasadora RP w Brazylii, i Ignacego Felczaka, prezesa Stowarzyszenia Byłych Polskich Kombatantów (SPK) w Brazylii, wzięli w niej udział również przedstawiciele brazylijskich sił zbrojnych oraz mała grupa tutejszej Polonii. Podczas uroczystości wręczono medale i odznaczenia. Wśród wyróżnionych Medalem Zwycięstwa przyznawanym przez SPK był prowincjał chrystusowców ks. Kazimierz Długosz SChr. Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty na grobach 10 żołnierzy polskiego pochodzenia pochowanych w Mauzoleum.

W kolejnym dniu, uroczystości odbyły się w Towarzystwie Dobroczynnym Polonia. Tym razem oprócz świętowania Dnia Niepodległości pamiętano także o 170. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, a także 150-leciu masowej emigracji Polaków do Brazylii.

Zwieńczeniem obchodów była niedziela, kiedy to nasi rodacy spotkali się w kościele polskiej personalnej parafii, aby podziękować Bogu za odzyskaną przez Polskę wolność. Oprócz przedstawicieli tutejszej Polonii w uroczystej Mszy Świętej uczestniczyła też mała grupa zaprzyjaźnionych Brazylijczyków oraz delegacja wojska brazylijskiego. Eucharystii przewodniczył prowincjał chrystusowców a koncelebrował ks. Jan Flig SChr - duszpasterz miejscowej Polonii. W swojej refleksji ks. Długosz skupił się na haśle wypisywanym często na polskich sztandarach Bóg, Honor i Ojczyzna. Na zakończenie Eucharystii odbył się Apel Poległych, po którym zgromadzeni wspólnie odśpiewali hymn narodowy Niedzielne uroczystości zakończyły się poczęstunkiem przygotowanym w sali parafialnej.

ks. Kazimierz Długosz SChr


13 listopada 2019r. 341 5041 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2023 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne