Na zaproszenie miejscowego proboszcza, ks. Antoniego Ptaszkowskiego SChr, ostatni, przedwakacyjny dzień skupienia odbył się w polskiej parafii w Argenteuil we wtorek 12 czerwca 2018 r.

Spotkanie w miejscowym kościele św. Bernadety rozpoczęła konferencja przybyłego z Poznania prefekta WSD Towarzystwa Chrystusowego ks. Sylwestra Marca SChr, w której podjęto zagadnienie kultu i duchowości Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz cnót cichości i pokory.

„Uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych…” (Mt 11,29) – te słowa Chrystusa przypominają i przynaglają do tego, że każdy kapłan winien odznaczać się cichością i pokorą. A wyraża się m.in. zadowoleniem i radością z miejsca i misji, którą Pan z woli przełożonych wyznacza. Pokora to ponadto otwartość, umiejętność słuchania i uczenia się.

Następnie, w czasie wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu, była okazja do usłużenia sobie sakramentem pojednania i spowiedzi obecnych kapłanów. Po adoracji i spowiedzi, koncelebrowanej Mszy Świętej przewodniczył gospodarz a jednocześnie solenizant następnego dnia, ks. Antoni, przy ołtarzu towarzyszyli mu najstarsi czerwcowi solenizanci, ks. Jan Kałuża SChr i ks. Władysław Dobroć SChr, a wśród koncelebranców byli kolejni solenizanci, ks. prowincjał Jan Ciagło SChr i ks. Piotr Lizoń SChr. W homilii gość z Poznania nawiązał do Ewangelii dnia (Mt 5,13-16), przypominając Jezusowe „wy jesteście solą ziemi… wy jesteście światłem świata” tak bardzo pasujące, jak mówił, do posługi kapłanów zgromadzenia we Francji. Dalej mówił o roli soli i światła: sól pełniła kiedyś rolę oczyszczającą, chroni od zepsucia, dodaje smaku. Stanowi to wezwanie, by głosić Ewangelię jako naprawdę Dobrą Nowinę, radosną, dodającą ‘smaku’ do codziennego życia. Natomiast światłem jest przede wszystkim Jezus, wpatrujemy się w Niego, naśladujemy, patrzymy na światło, by widzieć, a On nam przewodzi, ukazuje cel drogi. Światło to także sygnał ostrzegawczy, potrzeba umiejętności upomnienia, ostrzeżenia… Na zakończenie rozważania, przywołując Chrystusowe: „Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwali Ojca waszego, który jest w niebie” (Mt 5,16) wyjaśniał, że czynione dobro, greckie ‘agathos’, powinno być piękne i pociągające.

Na zakończenie liturgii głos zabrał ks. prowincjał, który wszystkim czerwcowym solenizantom złożył najserdeczniejsze życzenia imieninowe i podziękował za pracę duszpasterską na wyznaczonych placówkach. Po Mszy św. przełożony prowincji kontynuował swoje przemówienie, przedstawiając aktualności z prowincji i szkicując zmiany na placówkach duszpasterskich. Obiad w salce parafialnej zakończył nasz dzień skupienia. Dodajmy, że we wspólnotowym spotkaniu wziął udział przebywający we Francji na lekarskich badaniach Współbrat z Puszczykowa, były duszpasterz Polonii we Francji, ks. Jan Pranke SChr oraz pomagający w polskim duszpasterstwie w Aulnay sous Bois, do niedawna misjonarz w Papui Nowej Gwinei, o. Piotr Waśko SVD.


ks. Ryszard Fyda SChr

za www.tchr.fr


13 czerwca 2018r. 341 5330 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2021 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne