W Polskiej Parafii w Budapeszcie, przy udziale Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech im. Św. Wojciecha, w dniach  20- 27 września przeżywaliśmy 21 Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej. Osobą, która stała się podmiotem tych Dni była postać świętego Jana Pawła II i Jego słowa: " Człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa".

Wielkim wydarzeniem inaugurującym przeżycia tego tygodnia było uroczyste wprowadzenie relikwii krwi św. Jana Pawła, którego dokonał ks. kardynała, Prymasa Węgier dr Péter Erdő w towarzystwie ks. prowincjała Edmunda Druza i księży chrystusowców, byłych proboszczów naszej parafii: Zbigniewa Czerniaka, Leszka Kryży i Karola Kozłowskiego. Ich obecność związana była z obchodami 25 rocznicy przybycia księży chrystusowców do Budapesztu. Na wspólnym spotkaniu przywołano wiele wspomnień, które wywoływały wielką radość parafian. Na znak wdzięczności wspólnoty za posługę w Polskim Kościele wręczono medale im. Księdza Danka, budowniczego Polskiego Kościoła, dwóm byłym proboszczom: ks. Józefowi Wojdzie, pierwszemu proboszczowi,. W jego imieniu medal odebrał ks. Prowincjał. Drugą osobą był ks. Karol Kozłowski. W czasie tych uroczystości naszą parafię oddaliśmy pod szczególne wstawiennictwo naszego Świętego Rodaka.

W czasie Dni Kultury było szereg wydarzeń i programów, wśród których trzeba wyróżnić projekcję filmu pt.: „Apartament”, przedstawiający niepublikowane dotąd zdjęcia i filmy o św. Janie Pawle, a także spotkanie z panem prof. Bogdanem Chazanem i wykład, którego punktem wyjścia było pytanie: „Czy są nam potrzebni lekarze sumienia?”

Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok na następne wydarzenia.


27 września 2015r. 2 4372 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne