We wspomnienie św. Karola Boromeusza, w piątek 4 listopada 2022 r., wielu Polaków mieszkających w Katalonii, a wraz z nimi opisujący te wydarzenia ich duszpasterz, ks. Krzysztof Jaworski SChr, przybyło do maryjnego sanktuarium na górze Montserrat na wspólne świętowanie 40. rocznicy pielgrzymki Papieża Polaka do Katalonii: tak, jak 40 lat temu św. Jan Paweł II rozpoczął wizytę w tej części Hiszpanii u stóp Patronki Katalonii, Matki Bożej na Montserrat, tak i tamtejsza Polonia zgromadziła się w tym świętym miejscu, by dziękować za tamto pielgrzymowanie i wypraszać potrzebne łaski na swoje dzisiaj i jutro

To wspólne dziękczynienie i pielgrzymowanie rozpoczęło się Mszą Świętą w położonej 725 m n.p.m. w Bazylice Santa Maria, gdzie znajduje się otaczana czcią figura Matki Bożej La Moreneta (Czarnulka, Czarna Madonna). Matka Boża w tym artystycznym przedstawieniu w prawej ręce trzyma kulę, symbolizującą kulę ziemską, zaś na Jej kolanach siedzi Dzieciątko Jezus, które unosi rękę w geście błogosławieństwa. Według legendy po ukrzyżowaniu Chrystusa Katalończycy wysłali do Palestyny okręt z delegacją, której zadaniem było chronić Matkę Bożą. Maryja w podziękowaniu za ten gest obiecała wysłać do Katalonii jednego z Apostołów. Wybór padł na św. Piotra, który wziął ze sobą figurkę Maryi z Dzieciątkiem wyrzeźbioną przez św. Łukasza. Św. Piotr przybył na Montserrat około roku 50 i w grocie – pustelni pozostawił drewnianą figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem. La Moreneta jest Patronką Katalonii od 1881 r.

Po uroczystej Mszy w imieniu gospodarzy miejsca, benedyktynów, ich opat P. Manel Gasch Hurios zaprosił wszystkich do auli na projekcję filmu z pobytu Papieża na Montserrat. Dzięki temu, a przede wszystkim dzięki odtworzeniu papieskiego przemówienia z 1982 r. uczestnicy jubileuszowych uroczystości mogli się przenieść w czasie do tamtych wydarzeń, jeszcze raz może je przeżyć… Po licznych przemówieniach, pani Joanna Kozińska-Frybes, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP ofiarowała Opatowi obraz Matki Bożej, pani Anna Sroka, Ambasador RP w Madrycie piękne albumy, a pani Karolina Cemka, Konsul RP w Barcelonie (dla której opisywane uroczystości jubileuszowe były ostatnimi w tej funkcji) wcześniejszemu Opatowi P. Josepowi Marii Solerowi obraz św. Józefa z Dzieciątkiem z Bazyliki Kolegiackiej Wszystkich Świętych w Sieradzu. Po spotkaniu w auli wszyscy przeszli do kaplicy św. Piotra, gdzie Opat poświęcił popiersie św. Jana Pawła II ufundowane przez ks. infułata dra Mariana Bronikowskiego, proboszcza parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu i wykonane na wzór rzeźby z sieradzkiej kolegiaty przez pana Grzegorza Godawę. Uroczystości na Montserrat uwieńczył koncert chłopięcego chóru Escolania de Montserrat.

Dziękczynienie za papieskie pielgrzymowanie kontynuowano w niedzielę 6 listopada w Bazylice Sagrada Familia w Barcelonie, gdzie została odprawiona Msza św. dziękczynna w 40 rocznicę wizyty Papieża w stolicy Katalonii. Mszy św. przewodniczył kard. Juan José (Joan Josep) Omella Omella, arcybiskup-metropolita Barcelony i Przewodniczący Episkopatu Hiszpanii. W wygłoszonej homilii ks. Kardynał przypomniał w kilku zdaniach przesłanie św. Jana Pawła II sprzed 40 lat. Na zakończenie liturgii Pani Konsul RP w Barcelonie Karolina Cemka ofiarowała ks. Kardynałowi obraz św. Józefa z Dzieciątkiem z parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu (przy tej okazji nadmieńmy, że powstało tylko takich 50 obrazów i obraz z numerem jeden ma Papież Franciszek).

Kolejnym punktem świętowania rocznicy wizyty Papieża Polaka w Barcelonie stały się trzydniowe obchody w parafii św. Feliksa Afrykańskiego, gdzie znajduje się Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej z obrazem Naszej Jasnogórskiej Królowej. Wizerunek ten poświęcił św. Jan Paweł II 40 lat temu podczas swojej pielgrzymki w Barcelonie po Mszy Świętej na Camp Nou – stadionie FC Barcelony. Tym uroczystościom przewodniczył przybyły z Carlsbergu w Niemczech ks. Ireneusz Kopacz. Warto też dodać, że w tej kaplicy przed ponad 25 laty chrystusowiec odprawiając pierwszą Mszę Świętą w języku polskim dla grupy mieszkających w tej okolicy Polaków, rozpoczął tworzenie w Barcelonie polskiej kapelanii. Jubileuszowe świętowanie zakończyła Msza Święta w kościele św. Jakuba w Barcelonie w Narodowe Święto Niepodległości.

Św. Janie Pawle II módl się za nami!

tekst i zdjęcia: ks. Krzysztof Jaworski SChr

*    *    *

Jak mowa o większych bądź mniejszych jubileuszach, to trzeba napomknąć o odbywającym się we Włocławku trzydniowym zakończeniu świętowania stulecia powstania Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi. W sobotę 29 października 2022 r. w kulminacji tych obchodów pod przewodnictwem Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka uczestniczyli chrystusowcy – odpowiedzialni za agendy Towarzystwa, w których pomagają nam Siostry z tego zgromadzenia. Tymczasem w auli WSD w Koszalinie w pierwszą sobotę listopada odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Świętość Kościoła na przykładzie historii Pomorza”, podczas której można było bliżej poznać Apostoła Pomorza Zachodniego czyli św. Ottona z Bambergu i dowiedzieć się o jego misji chrystianizacyjnej w tej części Polski, w której posiadamy najwięcej placówek duszpasterskich na czele z miastem, które jako pierwsze przyjęło chrześcijaństwo wskutek działalności ewangelizacyjnej św. Ottona przed prawie 900 laty.

 


11 listopada 2022r. 230 5109 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne