Dzień ten został zapoczątkowany 24 marca 2006 roku. W tym dniu nastąpiło odsłonięcie pomnika Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Győr, jak również spotkanie prezydentów Polski - Lecha Kaczyńskiego oraz prezydenta Węgier - László Sólyom.  W następnym roku 2007  polski Sejm i Parlament Republiki Węgierskiej podjęły uchwałę o ustanowieniu dnia 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

W tym roku 23 marca przypada w Wielkim Tygodniu, dlatego centralne uroczystości odbyły się 18 i 19 marca w Budapeszcie z udziałem prezydentów Polski i Węgier.  Dzięki decyzji obu narodów Dzień Przyjaźni stwarza możliwość wspólnego corocznego świętowania, a jego centralne obchody na przemian w jednym roku obchodzone są Polsce, a w następnym na Węgrzech, pogłębiając i umacniając tym przyjaźń obu naszych krajów. „Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym, ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi splątały się i zrastały niewidocznie. Stąd byt i czerstwość jednego jest warunkiem życia i zdrowia drugiego". Tymi słowami St. Worcell, XIX-wieczny polski działacz polityczny i publicysta, scharakteryzował naturę swoistej więzi jaka łączy Polaków i Węgrów.
Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się 18 marca w Muzeum Historycznym na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie, otwarciem wystawy poświęconej kontaktom Krakowa i Budy w średniowieczu, a po południu Prezydent A. Duda wraz z małżonką w ambasadzie RP w Budapeszcie spotkał się z przedstawicielami węgierskiej Polonii. Prezydent wręczył odznaczenia państwowe dla zasłużonych przedstawicieli Polonii, Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Złote Krzyże Zasługi.
Następnego dnia,19 marca, w bazylice św. Stefana odbyła się polsko-węgierska Msza święta, którą sprawował Kardynał Péter Erdő, prymas Węgier wraz z ks. prałatem dr Grzegorzem Bielaszką - Radcą Nuncjatury Apostolskiej w Budapeszcie, ks. Krzysztofem Grzelakiem TChr proboszczem Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie i księżmi polskimi sprawującymi posługę kapłańską w węgierskich kościołach. We Mszy św. uczestniczyły obydwie pary prezydenckie, jak również Polonia z całych Węgier.
Po Mszy św. w peszteńskim Vigadó odbyły się oficjalne uroczystości, podczas których wystąpił prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Węgier János Áder. Prezydent A. Duda zaznaczył, że ten rok jest szczególnym rokiem polsko-węgierskiej solidarności ze względu na 60 rocznicę wydarzeń czerwcowych w Polsce i październikowych na Węgrzech. Te wydarzenia pokazały, że nie władza, ale narody polskie i węgierskie nie godzą się na zniewolenie i nie godzą się aby siłą odebrać im te wartości w których się wychowali i w których żyli od pokoleń. Wydarzenia te były świadectwem, że oba narody potrafiły się przeciwstawić systemowi, który został nam narzucony, który pozbawiał nas tradycji na której opierała się tożsamość obu narodów. Po przemówieniach prezydentów, członkowie Polsko-Węgierskiej grupy rekonstrukcyjnej Legionu J. Wysockiego wnieśli flagę Dnia Polsko-Węgierskiej Przyjaźni, którą nadburmistrz Budapesztu przekazał prezydentowi Piotrkowa Trybunalskiego, miasta, które w przyszłym roku będzie organizatorem Dnia Przyjaźni.  Następnie odbył się świąteczny koncert w wykonaniu pianisty Gergelya Bogányiego i Orkiestry Danubia z Óbudy.

Małgorzata Soboltynski


22 marca 2016r. 2 8150 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne