Organizowany od kilkunastu lat Festiwal «Losy Polaków» promuje twórców oraz programy multimedialne, radiowe i telewizyjne, filmy i teledyski, które opowiadają o życiu Polaków w różnych zakątkach świata.

Nasz Współbrat, radiowiec z zamiłowania (a od prawie rok pracujący w radio zawodowo) jest już stałym bywalcem festiwalu, a jego prace były niejednokrotnie nagradzane. Tak stało się również podczas XVII edycji Festiwalu, którego gala finałowa z rozdaniem nagród odbyła się sobotę 5 listopada 2022 r. w Warszawie.

Ks. Mariusz Sokołowski SChr (bo o nim mowa) otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii Programy Radiowe za cykl audycji „ŻOŁNIERZE CHRYSTUSA. 90 lat walki o polską duszę”. Nagrodzone audycje to portret kilkunastu duszpasterzy polonijnych. O pracy, smutkach, radościach życia wśród i dla Polonii opowiadają chrystusowcy z Australii, USA, Grecji, Anglii, Białorusi, Francji. Nagrania to też dziękczynienie Bogu za 90 lat istnienia Towarzystwa Chrystusowego. Jeszcze w tym roku audycje zostaną wydane na płycie CD pod innym tytułem CHRYSTUSOWCY – 90 lat walki o polską duszę.

Dołączone fotografie dzięki życzliwości iuprzejmości Laureata - ks. Mariusza...

*    *    *

Jak znaleźliśmy się przy tematyce radiowej warto wspomnieć o innych wystąpieniach chrystusowców w mediach: o jednym związanym z osobą naszego Założyciela można przeczytać w zakonnym kalendarium. Przy okazji Jasnogórskiego Czuwania za Polonię świata nasi klerycy zostali zaproszeni do Radia Jasna Góra. W związku z projekcją w kinach filmu fabularnego o śp. ks. Janie Kaczkowskim pt. Johnny na portalu aleteia.pl znalazł się wywiad z ks. Damianem Jędrzejakiem SChr o przyjaźni z ks. Janem.

Tymczasem bp Piotr Turzyński, od lutego 2022 r. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, podzielił się dla Family News refleksjami dotyczącymi jego ostatniej wizyty wśród amerykańskiej Polonii w tym i w naszych placówkach duszpasterskich. Natomiast internetowy serwis sióstr misjonarek przedstawia wiele wydarzeń, które dzieją się na placówkach, w których posługują i siostry misjonarki, i chrystusowcy: poza bogatą prezentacją celebracji związanych z uroczystością Wszystkich Świętych (Bonn, Burbank, Goleniów, Poznań Morasko, Sterling Heights) można zapoznać się z obchodami Dnia Papieskiego w Goleniowie i formacyjnym spotkaniem dla Pań zorganizowanego wspólnie przez Siostry i parafię Ścięcia Jana Chrzciciela w Poznaniu-Morasku.

Nadto wiele działo się w ostatnim czasie w naszych zamorskich prowincjach – w prowincji Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Ameryce Południowej i Królowej Polonii Zagranicznej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Z Europy wiadomości mamy dzięki francuskiemu portalowi polonijnemu polskifr, który zamieszcza relacje z balów Wszystkich Świętych w Argenteuil i Aulnay sous Bois.


06 listopada 2022r. 230 4036 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne