Nie tylko refleksją nad misją i powołaniem świeckich żył Kościół w Kurytybie w ostatnich dniach sierpnia 2024 r. Nie mogło zabraknąć w tych dniach szczególny modlitwy do Czarnej Madonny; modlitwy za wstawiennictwem Tej, która w Obrazie Jasnogórskim towarzyszyła Polakom wyjeżdżającym z ojczyzny w poszukiwaniu lepszego życia i który to Obraz znajdziemy niemalże w każdej świątyni, gdzie na modlitwie gromadzą się Polacy i osoby pochodzenia polskiego. A w ponad dwumilionowej Kurytybie, według oficjalnych danych, co piąty jej mieszkaniec ma polskie korzenie. Nic więc dziwnego, że wiele tu miejsc i pamiątek związanych z Polską.

Jednym z takich miejsc jest park Jana Pawła II, znany tu pod nazwą Memoriału Polskiej Emigracji. Został on założony dla upamiętnienia wizyty Ojca świętego w Kurytybie. Do parku przeniesiono z brazylijskiego interioru domy wybudowane przez pierwszych polskich osadników. Domy te służą do urządzania wystaw obrazujących życie codzienne polskich emigrantów. W centrum parku natomiast stoi zbudowany w 1883 r. dom, w którym znajduje się kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej. Przy okazji pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Brazylii w 1980 r. został on przeniesiony i zmontowany na stadionie Couto Pereira w Kurytybie. W tym właśnie domu brazylijska Polonia chlebem i solą witała swojego Rodaka. Widzialną pamiątką tamtych odwiedzin jest papieski pomnik. Ponadto w parku umieszczono pomnik Mikołaja Kopernika, który podarowało Kurytybie miasto Toruń z okazji 20-lecia PRL. Należy wspomnieć również o jeszcze jednej ważnej sprawie: od kilku lat w tymże parku znajduje się kopia Obrazu Jasnogórskiego, która została podarowana przez metropolitę częstochowskiego abpa Wacława Depo. Otrzymali ją podczas Eucharystii brazylijscy polonusi, którzy pielgrzymowali do Polski w ramach kursów organizowanych przez południowoamerykańską prowincję chrystusowców.
Dlatego z czasem park stał się jednym z najbardziej znanych miejsc turystycznych Kurytyby: każdego dnia przybywają tu duże grupy turystów. Odwiedzany jest także przez uczniów kurytybskich szkół oraz uczelni. I można śmiało powiedzieć, że jest on wizytówką polskiej emigracji w Brazylii: odbywają się tu polonijne uroczystości oraz są obchodzone święta religijne związane z naszą religijnością (Święconka bądź Jasełka gromadzą nawet kilka tysięcy osób). Właśnie w tym miejscu odbyły się celebracje ku czci Matki Bożej Częstochowskiej czczonej nie tylko jako Patronka Polski, ale także polskiej emigracji w Brazylii.
Niestety zima AD 2024 przypadająca tutaj na czerwiec, lipiec i sierpień jest wyjątkowo ostra: temperatury dosyć często temperatury spadają w okolice, a nawet poniżej zera stopni, co przy dużej wilgotności powietrza sprawia, że chłód staje się bardzo dotkliwy (a dodać warto, że brazylijskie domy nie są na to przygotowane). Pomimo tak niesprzyjających warunków atmosferycznych – niskiej temperatury oraz poprzedzających uroczystość deszczowych dni – w parku zgromadziło się kilkaset osób, polonusów oraz Brazylijczyków – czcicieli Matki Bożej Częstochowskiej.
Celebracja rozpoczęła się festynem, który stał się okazją do zapoznania się z polską kuchnią, zwiedzenia wystaw poświęconych polskiej emigracji oraz wysłuchania koncertu i obejrzenia występów polonijnych zespołów folklorystycznych. Punktem centralnym uroczystości zaś była Msza Święta, której, podobnie jak w latach poprzednich, przewodniczył ks. Kazimierz Długosz SChr. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewniła jedna z grup muzycznych istniejących przy kurytybskiej parafii św. Piotra i Pawła, a uczestniczyła w niej m. in. grupa ministrantów oraz Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii z tej parafii. W homilii ks. Kazimierz nawiązał do znaczenia Jasnogórskiego sanktuarium w polskiej historii oraz wspomniał o obecnej sytuacji w ojczyźnie przodków, wzywając i zachęcając do modlitwy w intencji Polski. Na zakończenie uroczystości jej uczestnicy zostali pobłogosławieni relikwiami świętego Jana Pawła II oraz obdarowani książkami o Polsce, które zostały przekazane przez Polskie Centrum Światowych Dni Młodzieży.
Obchody ku czci Jasnogórskiej Madonny nie uszły uwadze brazylijskim mediom. Były transmitowane przez lokalną telewizję i radio, a relacje i notatki o uroczystości ukazały się też w prasie.
tekst i zdjęcia: ks. Kazimierz Długosz SChr

*    *    *

Rzeczywiście parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kurytybie znalazła się w brazylijskich mediach, a nadto w bardzo oryginalny sposób podjęła się promocji naszego zakonnego patrmonium, umieszczając na koszulkach fragment przesłania, jakie Kardynał Założyciel przekazał swoim duchowym synom w październiku 1932 r. podczas swojej pierwszej wizyty w Potulicach, w miejscu narodzin naszego zgromadzenia.

*    *    *

Tymczasem w wielu sanktuariach maryjnych Wielkopolski uroczystości ku czci NMP Częstochowskiej i święta Narodzenia NMP wyznaczają czas dorocznych uroczystości odpustowych, toteż Współbracia posługujący na jej terenie w różny sposób uczestniczą w tych celebracjach… Pielgrzymowanie aspirantów i nowicjuszy oraz ich moderatorów wraz z parafianami z Mórkowa i Lipna do sanktuarium w Górce Duchownej, a także ich udział w dorocznej modlitwie o powołania kapłańskie i zakonne pod przewodnictwem pasterza archidiecezji poznańskiej abpa Stanisława Gądeckiego to tylko niektóre formy naszego uczestnictwa i zaangażowania w Wielki Odpust ku czci Matki Bożej Pocieszenia AD 2024. Dwaj chrystusowcy – ks. Mariusz T. Sokołowski SChr i ks. Mateusz Socha SChr – przez ks. Przemysława Wilka, kustosza sanktuarium i proboszcza góreckiej parafii zostali poproszeni do wygłoszenia okolicznościowych homilii maryjnych w ostatnich dniach uroczystości odpustowych: w sobotę 31 sierpnia i w niedzielę 1 września 2024 r.

 


27 sierpnia 230 1538 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne