Po ponad 50 latach doczesne szczątki gen. Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego, który swoje życie poświęcił ojczyźnie a serce oddał kawalerii polskiej, powróciły do kraju i spoczęły na podlaskiej ziemi, w ostatnim miejscu jego wojskowej służby w kraju.

Po dokonanej na cmentarzu South End w Manchester ekshumacji doczesnych szczątków generała w południe we wtorek 22 sierpnia 2023 r. w polskim kościele pw. Bożego Miłosierdzia została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem i okolicznościową homilią ks. Karola M. Rogasika SChr, proboszcza polskiej parafii. W liturgii wzięła udział rodzina śp. generała, reprezentanci polskiego rządu i jego urzędów, przedstawiciele Konsulatu RP w Manchester, harcerstwo, poczty sztandarowe, goście z kraju i zagranicy oraz parafianie. To powtórne pożegnanie z bohaterem stało się okazją, aby lepiej go poznać, czemu służyło spotkanie w Sali parafialnej po zakończonej liturgii żałobnej. Doczesne szczątki śp. generała spoczęły w ojczystej ziemi dokładnie w 130. rocznicę jego urodzin.

Gen. Ludwik Kmicic-Skrzyński (1893-1972), legionista Legionów Polski z 1914 r., który w sierpniu 1914 r. jako pierwszy przekroczył granicę zaborów austriackiego i rosyjskiego, a następnie wyruszył z 1. Kompanią Kadrową. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., żołnierz I i II wojny światowej, twórca polskiej kawalerii: dowodził Podlaską Brygadą Kawalerii. Z podlaskimi kawalerzystami uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r., a w niej w ostatniej bitwie pod Kockiem, gdzie dostał się do niemieckiej niewoli. Po jej opuszczeniu wstąpił we Włoszech do 2. Korpusu Polskiego. Po wojnie pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii.

Jako ilustrację wykorzystano screen ze strony www polskiej parafii w Manchester


28 sierpnia 2023r. 230 3231 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne