17 grudnia 2023 r., w trzecią niedzielę adwentu do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Keysborough zostały wprowadzone relikwie kapłana, męczennika z Dachau, harcerza – bł. Druha Wicka – Stefana Wincentego Frelichowskiego. Uroczystość pod przewodnictwem bpa Sławomira Odera, ordynariusza diecezji gliwickiej, odbyła się w ramach obchodów 20. rocznicy ogłoszenia bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego patronem polskiego harcerstwa.

Relikwiarz zawierający cząstkę kości palca prawej ręki, zachowanej przez współwięźniów z Dachau, przywiózł do sanktuarium Zygmunt Jaczkowski – siostrzeniec Błogosławionego, syn Jego najmłodszej siostry, prezes Fundacji Caritas Super Omnia Est, której celem jest szerzeni kultu Frelichowskiego. Ikona bł. Stefana, autorstwa malarza z Grodna, Andrzeja Filipowicza, została przywieziony z pielgrzymki drogami męczeństwa błogosławionego Stefana wiodącej przez niemieckich obozy Fort VII, Stutthof, Sachsenhausen, Dachau.

W uroczystości uczestniczyli licznie zgromadzeni harcerze z Brisbane, Sydney i Melbourne wraz z ks. Krzysztofem Tyliszczakiem, Naczelnym Kaplanem ZHP oraz ks. Kamilem Żyłczyńskim SChr, kapelanem ZHP w Australii i rektorem Sanktuarium. Liturgię, jak również spotkanie w harcerskim kręgu ubogacili muzycy z Polski m.in. Darek Malejonek z Arki Noego i 2Tm2,3.

Biskup Sławomir, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Frelichowskiego jak również, postulator rzymski procesów beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego św. Jana Pawła II, przez trzy kolejne dni, dzielił się z wiernymi Melbourne swoim bogatym doświadczeniem świadka świętości Jana Pawła i ks. Wicka.

tekst i zdjęcia: ks. Kamil Żyłczyński SChr


18 grudnia 2023r. 230 2715 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne