17 lipca 2016 roku w Kościele Przemienienia Pańskiego w Nafplio odprawiona została uroczysta Msza św. z okazji 175 rocznicy poświęcenia krypty i epitafium oraz pierwszej Mszy św. żałobnej za filhellenów.

Uroczystości przewodniczył oraz wygłosił homilię abp Sevastianos Rossolatos z Aten. Historię rewolucji greckiej przeciw Otomanom tureckim w roku 1821 przedstawił i omówił profesor Georges Kondis.

Po Mszy Świętej wszyscy zebrani modlili się w krypcie za poległych dwustu osiemdziesięciu czterech filhellenów  pochodzących z różnych krajów Europy, w tym  za trzydziestu Polaków. Konsul Polski w  Atenach pan Wojciech Flera złożył pamiątkowy wieniec w obecności Konsula Honorowego Francji pani Catherine Tzannetoulakou, ks. Jerzego Chorzempy proboszcza parafii w Nafplio, ks. Władysława Laszlo z Wegier oraz wszystkich zebranych.

We Mszy św. uczestniczyli parafianie mieszkający w Nafplio i okolicy oraz licznie zebrani goście i turyści z Polski, Francji i innych krajów świata przebywający na wakacjach w Grecji.

Po uroczystości wszyscy zostali zaproszeni przez ks. Jerzego Chorzempę - proboszcza parafii na poczęstunek na dziedzińcu przed kościołem.

Halina Wojdyła


22 lipca 2016r. 2 4204 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2022 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne