Już po raz 30. w Budapeszcie zostały zorganizowane Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej. To tygodniowy szereg wydarzeń kulturalnych i religijnych (wystawy, wykłady, film, koncert), w które włącza się wielu polskich i węgierskich partnerów. Te dni w 2024 r. towarzyszą obecności relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów (w ramach ich peregrynacji po parafiach w Polsce oraz polonijnych parafiach na całym świecie). Dlatego też przesłanie, które pozostawiła ta bohaterska rodzina z Markowej, a także wielu innych Polaków ratujących swoich żydowskich sąsiadów w czasie II wojny światowej stanowi jakby główne motto tych dni i stąd nie mogą dziwić okolicznościowe wystawy dotykające tego tematu.

Zostały one otwarte w niedzielę 6 października 2024 r. uroczystą Mszą Świętą w budapeszteńskim kościele pw. NMP Wspomożycielki Wiernych, przy którym istnieje polska parafia pod przewodnictwem abpa Józefa Michalika, emerytowanego pasterza archidiecezji przemyskiej i z wprowadzeniem relikwii Błogosławionych Wiktorii, Józefa i siedmiorga ich dzieci. Na zakończenie liturgii został poświęcony rozbudowany Dom Polski, w którym kontynuowano kolejne punkty otwarcia związane z wystąpieniami przybyłych gości i wręczeniem nagród im. ks. Wincentego Danka. Wieczorem natomiast w innej świątyni Budapesztu – w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu odbyła się węgierska prapremiera Oratorium Misyjnego pt. „In Memoriam János Esterházy”
W ich otwarciu uczestniczył m.in. Instytut Pamięci Narodowej reprezentowany przez jego wiceprezesa dra Mateusza Szpytmę (spokrewnionego z rodziną Ulmów) oraz przedstawicieli oddziału rzeszowskiego dra hab. Dariusza Iwaneczkę i dr Marcina Bukałę. Przybyli licznie przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń polonijnych na Węgrzech. Nie mogło zabraknąć reprezentantów agend działających przy Konferencji Episkopatu Polski – z Biura Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przybyła s. Edyta Rychel MChR (współsiostra posługujących przy polskiej parafii sióstr misjonarek), a z Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie jego dyrektor ks. Leszek Kryża SChr (który niegdyś był proboszczem polskiej parafii w Budapeszcie). Wielość relacji, szczególnie na portalach polonijnych, pozwoliła także i naszemu serwisowi przygotować krótką notatkę.

jako ilustracje posłużyły zrzuty stron internetowych głównych organizatorów Dni – Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha i Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie oraz portalu polonia.hu


07 października 230 545 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne