Stan zagrożenia epidemicznego spowodował również zawirowania i zamieszanie w zakonnym kalendarzu. Albowiem od wielu lat w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w domu głównym w Poznaniu tradycyjnie odbywała się uroczystość wieczystej profesji zakonnej alumnów V roku i braci zakonnych kończących pięcioletnią formację junioracką. W ostatnich latach dwukrotnie, z powodu beatyfikacji i kanonizacji papieża Jana Pawła II, przekładano tę uroczystość na niedzielę poprzedzającą święcenia diakonatu i prezbiteratu. Przed pięcioma laty było podobnie, lecz kolejne bataliony Bożej Podchorążówki (jak zwykł określać nowicjaty Ojciec Współzałożyciel) swoje dozgonne ślubowanie czystości, ubóstwa i posłuszeństwa składali w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

W bieżącym roku, ze względu na wspomnianą epidemię, po raz czwarty profesję wieczystą młodszych chrystusowców przeżywać będziemy w połowie maja, tuż przed uroczystością przyjęcia sakramentu święceń. Mimo wszystko długoletniej tradycji stało się zadość: albowiem jeden z braci juniorystów, br. Łukasz Tarka SChr, który od jesieni 2019 r. posługuje jako zakrystianin w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, wieczyste ślubowanie rad ewangeliczne złożył właśnie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Nadmienić również trzeba, że to pierwsza taka uroczystość poza domem poznańskim od 16 lat (wtedy również w szczecińskim sanktuarium przeżywano profesję zakonną jednego z braci chrystusowców). Zatem tegoroczna Niedziela Miłosierdzia Bożego dla wspólnoty szczecińskich chrystusowców posługujących w Sanktuarium NSPJ przybrała rangę podwójnej uroczystości. Ponadto ów dzień ślubów zakonnych jest dla wszystkich chrystusowców wyjątkowym wydarzeniem, bowiem przypomina o przynależności do Chrystusa i Jego Kościoła.

Sanitarne rygory i obostrzenia spowodowały, że uroczystość ślubowań br. Łukasza nabrała charakteru bardzo kameralnego i rodzinnego, ponieważ oprócz niego w sanktuarium znajdowali się Współbracia chrystusowcy koncelebrujący Mszę Świętą, asysta liturgiczna i posługujące w parafii Siostry Misjonarki. Oni to otoczyli neoprofesa swoją modlitwą. Cała liturgia natomiast była transmitowana przez facebookowy fanpage. Przewodniczył jej i z upoważnienia ks. Generała profesję odebrał ks. dr Jarosław Staszewski SChr, przełożony domu zakonnego w Szczecinie, kustosz sanktuarium NSPJ i proboszcz parafii. Kazanie wygłosił ks. Krzysztof Ośka SChr, który bezpośrednio przygotowywał przez ostatni tydzień naszego najmłodszego profesa wieczystego do tej ważnej chwili, jaką jest złożenie zakonnych ślubów. Brat Łukasz na pamiątkowym obrazku wypisał słowa św. Jana: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham” (J 21,17). Niech powyższe słowa wyryją się na jego sercu, a miłość do Chrystusa sprawi, aby stawał się wiernym uczniem w posłudze Jego Kościoła.

ks. Michał Kłos SChr


19 kwietnia 2020r. 341 7415 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne