Przed rokiem, 3 listopada 2019 r., w polonijnej wspólnocie z Saint-Denis zainaurowano odmawianie modlitwy papieża Leona XIII do św. Michała Archanioła. Jest ona dmawiana po każdej niedzielnej Mszy Świętej. To ona sprawiła, iż podjęto starania o sprowadzenie do świątyni figury przedstawiającej Księcia Wojsk Niebieskich w stroju rzymskiego legionisty, pod którego stopami leży pokonany szatan. Na 15 marca 2020 r, zaplanowano uroczyste  wprowadzenie figury św. Michała Archanioła do kościoła w Saint-Denis. Niestety epidemia koronawirusa je ‘odwlekła’.

Sama figura, co nie jest przypadkiem, przybyła do Saint-Denis z miasta Sant’ Angelo, z góry Gargano «…gdzie swoją obecność zaznaczył strażnik Bożego tronu» i «pogromca szatana» i gdzie znajduje się «niebiańska bazylika», jedyna świątynia na ziemi poświęcona przez samego Michała Archanioła na kilka dni przed smutnym czasem kwarantanny spowodowanej koronawirusem. Chociaż nie zdołano zorganizować ceremonii godnej Jego czci, On stał na straży nas wszystkich z wysoko podniesionym mieczem chroniąc polonijne rodziny i całą parafię.

Dopiero niemalże w przeddzień liturgicznego święta Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała figura została poświęcona przez miejscowego duszpasterza, ks. Zdzisława Początka SChr, i rozpoczyna peregrynację po domach polskich parafian, którzy z ogromną radością witają Honorowego Gościa w kościele i w swoich rodzinach. Rodziny przyjmując tę statuę, w zestawie peregrynacyjnym otrzymują również buteleczkę z wodą poświęconą, poświęconą świecę, mały modlitewnik peregrynacyjny oraz księgę peregrynacyjną, która będzie pamiątką pobytu Michała Archanioła w ich domach.

(na podstawie relacji Jolanty Wiatr z portalu polskifr)

 

W owym serwisie znajdziemy wiele innych informacji z życia polonijnych wspólnot we Francji, w których posługują chrystusowcy. W ostatnim czasie wiele wydarzyło się w Aulnay sous Bois, o czym też napomknęliśmy w naszej zakonnej i prowincjalnej kronice. Teraz dodajemy wzmiankę o zbiórce ministranckiej, która odbyła się po raz pierwszy po wielu miesiącach przerwy z powodu koronakryzysu. Z czasu koronakryzysu na uwagę zasługuje ponadto inicjatywa nauczycieli i uczniów z polskiej szkoły w Argenteuil: z okazji Dnia Matki przygotowano videożyczenia dla wszystkich mam.

 


26 września 2020r. 230 4377 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne