W Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej otwarto wystawę poświęconą prymasom odrodzonej Polski. Ekspozycja stanowi nawiązanie do 100. rocznicy odzyskania niepodległości i kończącego się jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce. 

W spotkaniu udział wzięli: legat papieski kard. Vincent Nichols, Prymas Anglii i Walii, Prymas Polski abp Wojciech Polak, arcybiskupi seniorzy: abp Henryk Muszyński i abp Józef Kowalczyk oraz biskupi przybyli na uroczystości odpustowe do Gniezna. O okolicznościach powstania książki, a także jej zawartości mówił ks. dr Łukasz Krucki, pod którego redakcją publikacja powstała.

„W naszej historiografii obecne były dość liczne opracowania odnoszące się do zagadnień biografistycznych poszczególnych arcybiskupów czy też zbiorowe poczty, słowniki, leksykony, albumy, ale brakowało monografii, która podjęłaby dogłębnie temat historii instytucji, która przez sześć stuleci odegrała tak ważną rolę w dziejach naszego państwa, Kościoła i narodu” – mówił ks. Krucki.

Licząca blisko 500 stron książka jest całościowym i najobszerniejszym jak dotąd opracowaniem nt. prymasostwa polskiego. Wśród autorów poszczególnych opracowań są historycy największych polskich uczelni: UAM w Poznaniu, UPJPII w Krakowie, UKSW w Warszawie, KUL w Lublinie i Uniwersytetu Wrocławskiego. Artykuły napisali także dwaj biskupi: abp Henryk Muszyński, Prymas Polski w latach 2009-2010 nt. powrotu godności prymasowskiej do arcybiskupa gnieźnieńskiego oraz bp Jan Kopiec z Gliwic nt. prymasostwa w Polsce w okresie saskim, obecny również na prezentacji w Gnieźnie. Podczas spotkania krótkie wspomnienie nt. kard. Augusta Hlonda wygłosił ks. prof. Bernard Kołodziej.

Prezentacja monografii była połączona z otwarciem wystawy poświęconej prymasom Polski odrodzonej: kard. Edmundowi Dalborowi, kard. Augustowi Hlondowi i kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Ekspozycję otworzył Prymas Polski abp Wojciech Polak. Dziękując za jej przygotowanie życzył, by szlak wyznaczony przez wspomnianych wielkich prymasów dawał i współcześnie motywy nadziei i radości.

Na ekspozycji zobaczyć można liczne pamiątki i dokumenty po wspomnianych trzech wielkich prymasach doby odrodzenia. Wśród szczególnych rarytasów miłośnicy historii znajdą własnoręcznie pisany życiorys przez kard. Edmunda Dalbora, pierwszego Prymasa Polski odrodzonej oraz list generała Hallera do kard. Augusta Hlonda. Wystawa będzie czynna do końca 2018 roku.

Info za: http://prymaspolski.pl/14192-2/

Galeria zdjęć i relacja wideo: http://prymaspolski.pl/14192-2/


28 kwietnia 2018r. 2 6018 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne