O różnorodności spotkań formacyjnych w naszych wspólnotach parafialnych pisaliśmy już nie raz: każdy znajdzie coś dla siebie.

Internetowe kanały naszych parafii na Pomorzu Zachodnim przekazują relację z kolejnego formacyjnego spotkania młodych (SFM «Góra Tabor»), które w sobotę 14 października 2023 r. odbyło się w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Przeżywany w niedzielę 15 października XXIII Dzień Papieski był okazją, aby młode pokolenie Polaków poznało dzieło życia i nauczanie św. Jana Pawła II (wszak są to już osoby, które urodziły się po jego śmierci). Nie brakuje w parafiach projektów adresowanych do najmłodszych: same już nabożeństwa różańcowewspaniałą formą ewangelizacji.

O Męskim Różańcu prężnie działającym w Goleniowie i Pyrzycach już informowaliśmy, ale są też inne formy duszpasterskiego zaangażowania mężczyzn w parafiach: jednym z nich jest uczestnictwo w ćwiczeniu duchowym «EXODUS90», co podjęli mężczyźni z naszych poznańskich parafii oraz centrum Szczecina. Również dla kobiet są organizowane specjalne dni skupienia: w październiku po raz kolejny spotkały się niewiasty z PMK Kleve i parafii Poznania.

W październiku przypadają dni szczególnej modlitwy za nauczycieli i wychowawców oraz pracowników służby zdrowia: z tej okazji zostały odprawione Msze Święte w ich intencji, na zakończenie których odbyły się krótkie przedstawienia teatralne i agapy.

W parafii św. Jadwigi Królowej na poznańskim Umultowie ostatnia dekada września 2023 r. upłynęła pod znakiem misji parafialnych prowadzonych przez redemptorystów, natomiast weekendy i niedziele w październiku i listopadzie przyniosły koncert dziewczęcego chóru «Skowronki», kurs „Nowe Życie” prowadzony przez SNE św. Barnaby, katechezy na temat „Dlaczego warto być w Kościele?” Ostatnia niedziela października upłynęła pod znakiem Rejonowego Dnia Wspólnoty Kościoła Domowego.

‘W Sercu’ Szczecina odbyło się nie tylko wspomniane już spotkanie młodych, ale w związku z rozpoczętym kolejnym rokiem akademickim w niedzielny wieczór 15 października 2023 r. tradycyjnie na wspólnej modlitwie i Eucharystii pod przewodnictwem abpa Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego spotkało się środowisko akademickie miasta (zarówno studenci, jak i profesorowie oraz władze szczecińskich uczelni). Wcześniej swoje spotkanie zorganizowali byli już studenci, którzy przed laty byli zaangażowani działalność Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „W Sercu” przy szczecińskim sanktuarium NSPJ.

W kościele Saint-Denys-de l’Estrée w Saint Denis, gdzie od lat na modlitwie gromadzi się Polonia z tego miasta i okolicy w niedzielne popołudnie 22 października 2023 r. uroczyście celebrowano 2. rocznicę koronacji Ikony Jasnogórskiej. Te rocznicowe uroczystości zgromadziły parafian nie tylko na co dzień przybywających na Msze Święte do tego kościoła, lecz również Polonię z innych ośrodków duszpasterskich prowadzonych przez chrystusowców w regionie paryskim wraz z ich duszpasterzami. Przybyły nadto serafitki Deuil la Barre i Montmorency, które pozostawiły ślad po tym wydarzeniu w swoich kanałach internetowych.

Nasz duszpasterz powołań zaangażowany w różne projekty duszpasterskie stara się znajdować czas na odwiedzanie wspólnot parafialnych nie tylko prowadzonych przez swoich Współbraci, lecz zapraszany jest także do innych – w październiku 2023 r. spotkał się z młodzieżą akademicką i postakademicką działającą w Duszpasterstwie Akademickim «Morasko» przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu.

W naszych włoskich placówkach duszpasterskich bardzo uroczyście celebrowano 45. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża i inauguracji jego pontyfikatu: Polonię w Mediolanie zaszczycił obecnością metropolita gdański abp Tadeusz Wojda SAC, rzymską Polonię polscy hierarchowie – uczestnicy Synodu o synodalności. Dla społeczności Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II te dni były bardzo szczególne. Nauczyciele i uczniowie szkoły przygotowali i przedstawili program artystyczny, w którym ukazali swojego Patrona jako inspirację i siłę do poszukiwania nowych ścieżek oraz Człowieka ogromnej wiary w dobroć i mądrość młodych ludzi.

 


17 października 2023r. 230 7881 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne