Niemalże w przededniu naszego tytularnego święta do domu głównego w Poznaniu przybyli wikariusze i prefekci z placówek duszpasterskich chrystusowców w całym kraju na swoje formacyjne spotkanie.

Tematyka tego spotkania koncentrowała się na kapłańskiej i zakonnej tożsamości i codzienności: jak tę codzienność przeżywać i jak radzić sobie, gdy przychodzi kryzys. Wykłady i prowadzone warsztaty przez zaproszonych gości – znanych duszpasterzy i psychoterapeutów mogą stanowić pomoc w podejmowaniu podjętych wyzwań i zagadnień.

Do tematu kryzysu nawiązał także w swoim kazaniu przełożony generalny, ks. Krzysztof Olejnik SChr, który przewodniczył Mszy Świętej na zakończenie pierwszego dnia, w liturgiczne wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego. Wychodząc od ewangelijnej przypowieści o minach z Ewangelii według św. Łukasza (Łk 19,11-28) ks. Generał mówił o Panu Bogu, który udziela każdemu konkretnych darów i dla każdego kreśli projekt – scenariusz życia. My możemy to podjąć czyli pójść na współpracę z Bogiem bądź zrezygnować, pozostać biernym. Jeżeli zdecydujemy się podjąć ów trud, podjąć pewne działania, Pan będzie nas umacniać, będzie nam błogosławić i nawet kryzys, który dopadnie może stać się darem, swoistym błogosławieństwem. Przez te trudności Bóg chce nas nieustannie przekonywać do swojego scenariusza na życie, chce naszego wzrostu w służbie Bożej… Na zakończenie refleksji ks. Generał przywołał obszerny fragment z listu pasterskiego naszego Założyciela, kard. Augusta Hlonda „O zadaniach katolicyzmu wobec walki z Bogiem” na Środę Popielcową AD 1932, w którym znajdujemy receptę jak przepracowywać to wszystko, co trudne; to wszystko, co staje się naszym codziennym krzyżem. A znajdziemy tam zachętę do codziennej lektury i medytacji Biblii oraz adoracji Najświętszego Sakramentu (która nota bene poprzedziła koncelebrowaną Eucharystię).

Drugi dzień, gdy w liturgii Kościoła przypada wspomnienie Ofiarowania NMP, rozpoczęły wspólne rozmyślanie i Msza Święta, której przewodniczył ks. Maksymilian Ślusarczyk SChr, jeden z wyświęconych pół roku temu kapłanów. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Krzysztof Jeruzalski SChr, najstarszy kapłańskim stażem uczestnik dni formacyjnych.

Kilka zdjęć dzięki życzliwości ks. Mateusza Sochy SChr, nowego referenta powołaniowego i socjusza w naszym nowicjacie, ponadto zapraszamy do obejrzenia zdjęć na stronie www seminarium, których autorem jest kl. Piotr Gutsche SChr.


20 listopada 2019r. 230 5945 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne