Chrystusowcy posługujący Polonii w Australii i Nowej Zelandii świętowali 60-lecie pracy duszpasterskiej na Antypodach.

Pierwsi chrystusowcy ks. Edmund Gagajek SChr i ks. Józef Gula SChr przypłynęli do Sydney 3 września 1959 roku. Tak rozpoczęła się posługa księży z Towarzystwa Chrustowego na Antypodach. Przez 60 lat Polonii na kontynencie australijskim posługiwało łącznie 64 duszpasterzy chrystusowców.

Mija 60 lat od tamtych chwil, dlatego wszyscy księża chrystusowcy pracujący wśród Polonii w Australii i Nowej Zelandii przyjechali do domu prowincjalnego chrystusowców w Canberze, aby wraz z prowincjałem ks. Tadeuszem Przybylakiem SChr, Wikariuszem Generalnym Towarzystwa Chrystusowego z Poznania ks. Bogusławem Burgatem SChr dziękować za Boże prowadzenie kapłanów chrystusowców przez minione 60 lat. Na te uroczystości przybyli także prowincjałowie ks. Jacek Walkiewicz (USA i Kanada), ks. Zbigniew Wcisło SChr (Francja i Hiszpania), ks. Maciej Piaskowski SChr (Anglia i Irlandia) oraz delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, bp Wiesław Lechowicz, który również poprowadził dzień skupienia dla kapłanów z prowincji pw. Świętej Rodziny. W swoim słowie opiekun Emigracji Polskiej powiedział m.in.:

„nie jestem wstanie wymienić wszystkich powodów dla których należałoby dziękować, ale z całą pewnością pierwszym i najważniejszym motywem wdzięczności jest obecność księży chrystusowców wśród Polonii, wśród Polaków, którzy tutaj przybywali na kontynent australijski. Cieszę się, że nie zabrakło wśród księży z Towarzystwa Chrystusowego takich, którzy odważyli się pojechać na krańce świata, aby tutaj być i wiernie być. Że wielu z księży chrystusowców pracuje tutaj na antypodach od kilkudziesięciu lat”

Z okazji diamentowego jubileuszu chrystusowców wszyscy księża zostali zaproszeni do ambasady RP w Canberze. Na uroczystościach słowa uznania za pracę księży wyraził ambasador Michał Kołodziejski a także raz jeszcze bp Wiesław Lechowicz. Wikariusz Generalny ks. Bogusław Burgat w swoim przemówieniu podziękował dyplomatom za życzliwość i współpracę z Towarzystwem Chrystusowym w Australii na przestrzeni minionych lat.  Podczas uroczystości w placówce dyplomatycznej kilku naszych współbraci otrzymało przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczenia państwowe, które wręczył ambasador Michał Kołodziejski.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP zostali odznaczeni: ks. dr Antoni Dudek SChr, ks. Stanisław Wrona SChr i pośmiertnie ks. Krzysztof Chwałek SChr. Natomiast ks. Przemysław Karaisuk SChr został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Po ceremonii odznaczeń zebrani księża i zaproszeni goście wraz z panią Konsul Generalną z Sydney Moniką Kończyk uczestniczyli w pokazie filmu wyprodukowanego specjalnie na 60. lecie pracy chrystusowców na Antypodach „AUSSIE BOYS”.

Obchody jubileuszu 60-lecia posługi chrystusowców na Antypodach rozpoczęły się w uroczystość Chrystusa Króla w parafii Bożego Miłosierdzia w Keysborugh (Melbourne) a zakończą w I niedzielę Adwentu w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Marayong (Sydney).

Dziś na Antypodach posługę duszpasterską wśród Polonii m. in. w Sydney, Canberze, Brisbane, Melbourne, Adelajdzie pełni 24 kapłanów z Towarzystwa Chrystusowego.

ks. Mariusz Sokołowski SChr


28 listopada 2019r. 341 6793 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2022 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne