W Polsce trwają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu 2016 roku w Krakowie. Oczywiście, oprócz przygotowań organizacyjnych niezwykle ważne są przygotowania duchowe, dlatego też po całym naszym kraju pielgrzymują symbole ŚDM, Krzyż oraz ikona Matki Bożej, podarowane przez Ojca Świętego Jana Pawła II.
14 kwietnia 2014 roku prosto z Rzymu symbole te przyjechały do Polski, przywieźli je przedstawiciele młodych z całego kraju. Krzyż i ikona od 29 czerwca 2014 peregrynowały również po krajach naszych sąsiadów. Odwiedziły Białoruś, Litwę, Łotwę, Ukrainę, Rosję, Mołdawię, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. Od 14 grudnia symbole wróciły do Polski i odwiedzają diecezje naszego kraju.
Od 10 – 23 stycznia krzyż i ikona znajdują się w naszej, bydgoskiej diecezji. Symbole ŚDM były już w wielu miejscach, nie tylko tych niezwykle ważnych, ale i w tych zwykłych, bo Chrystus Pan przychodzi do każdego z nas. Każdego dnia mamy świadczyć o Jego Miłości w miejscach naszego życia rodzinnego, zawodowego, w miejscach, w których żyjemy. To my mamy być miłosierni, aby Miłosierdzia dostąpić.
18 stycznia Krzyż i ikonę Matki Bożej adorowali wszyscy zebrani w świetlicy Zakładu Karnego. Każdy mógł podejść, dotknąć krzyża, który obejmowały miliony ludzi na całym świecie. Obecni chętnie na chwilę klękali i powierzali siebie i całe swoje życie Panu Jezusowi i Jego Matce. Nasz Pan niezmiernie raduje się z każdej nawróconej duszy. Z całą pewnością, łaska Jego Miłosierdzia dotknęła dzisiaj wielu serc, skruszyła lód, który spłynął łzą po policzku niejednego osadzonego.
Powagę i głębię tego wydarzenia potęgują fakty związane z darowaniem przez Jana Pawła II tych symboli młodym całego świata. Drewniany krzyż, „Krzyż Światowych Dni Młodzieży” został wykonany w 1983 roku z okazji rozpoczęcia Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia (25.03.1983 – 22.04.1984). Podczas uroczystości otwarcia Roku Świętego młodzi ludzie wnieśli go do bazyliki św. Piotra, gdzie pozostał przez cały czas trwania jubileuszu. Po zakończeniu obchodów Ojciec Święty Jan Paweł II spełnił prośbę młodzieży i przekazał im krzyż mówiąc:„Droga młodzieży, na zakończenie Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa! Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”.
Jak się okazało dało to początek Światowym Dniom Młodzieży i zapowiedziało wędrówkę krzyża po całym świecie. Krzyż towarzyszy młodym nie tylko w czasie ich spotkań, ale nieustannie krąży po świecie. Uczestnicy osobiście doświadczają Tajemnicy Odkupienia, a następnie niosą ją w świat dając świadectwo Prawdzie. Do dziś krzyż ten był obecny już na wszystkich kontynentach.
Kopia ikony Matki Bożej „Wybawicielki Ludu Rzymskiego” od 2003 roku wędruje po świecie wraz z krzyżem ŚDM, tak jak Matka Najświętsza towarzyszyła na Drodze życia swemu Synowi Jezusowi Chrystusowi. Tradycja podaje, że podczas epidemii dżumy, która panowała w Rzymie, papież Grzegorz Wielki niósł ten obraz w uroczystej procesji błagalnej, aby Pan Bóg ocalił miasto. Przekaz głosi, że papież miał zobaczyć na niebie pięknego anioła, który chowa karzący miecz, symbolizujący Boży gniew. Kult Matki Bożej czczonej w tym obrazie rozwinął się, gdy zaraza rzeczywiście ustąpiła.
W orędziu na ŚDM w 2003 roku Ojciec Święty Jan Paweł II napisał: „Wiedzcie jednak, że w trudnych chwilach, których nie brakuje w życiu każdego człowieka, nie jesteście sami: tak jak Janowi u stóp Krzyża, tak i wam Jezus daje swoją Matkę, aby pocieszała was swoją czułością. Drodzy młodzi, wy wiecie: chrześcijaństwo nie jest opinią i nie polega na próżnych słowach. Chrześcijaństwo to Chrystus! To Osoba, to Żyjący! Spotkać Jezusa, kochać Go i sprawić, by był kochany – oto chrześcijańskie powołanie. Maryja jest wam dana, by pomóc wam wejść w bardziej szczery i osobisty kontakt z Jezusem. Swoim przykładem Maryja uczy was utkwienia spojrzenia miłości w Nim, który ukochał nas jako pierwszy. Swoim wstawiennictwem formuje w was serce uczniów zdolnych słuchać Syna, który objawia autentyczne oblicze Ojca i prawdziwą godność człowieka”
Udział w tym niecodziennym spotkaniu wzięły również lokalne media. Ks. Ryszard Czajka TChr – kapelan Zakładu Karnego, został poproszony o udzielenie wywiadu, który można obejrzeć na stronie internetowej TVP Bydgoszcz:
http://bydgoszcz.tvp.pl/23638134/wiezniowie-poklonili-sie-symbolom-sdm.
Relację z tego wydarzenia przygotował również zespół prasowy naklo24:
http://www.naklo24.pl/Symbol_milosci_dotarl_do_osadzonych,35338.html
Angelika Łoboda