Dziesiąte – jubileuszowe – Spotkanie „U Króla”, które odbyło się w parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie w sobotę 13 kwietnia 2024 r., za nami: czas więc na chwilę refleksji nad tym, co było, bo przecież z dumą patrzy się na dziecko, które ma pierwszy krzyżyk na karku. 12 lat temu – to nie pomyłka, bo po drodze zdarzyła się pandemia – prowadzący dwa ogniska misyjne w dwóch różnych parafiach: pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie i pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie postanowili, żeby zorganizować w Stargardzie spotkanie owych ognisk. Na początku było siermiężnie, a przez to bardzo spokojnie i swojsko. W kolejnym roku dołączyła stargardzka parafia pw. św. Józefa, a w trzecim roku – byli już wszyscy, a spotkanie ognisk misyjnych przekształciło się w Spotkanie Dzieci z parafii chrystusowców, by ostatecznie w zeszłym roku przybrać nazwę Spotkanie Dzieci „U Króla”.


W 2024 roku wszystko się udało! Przede wszystkim bardzo udali się goście, bo w spotkaniu uczestniczyło blisko 200 dzieci, do tego młodzież – wolontariusze z parafii gospodarzy – a także dorośli: zarówno organizatorzy, jak i opiekunowie grup. Przybyli księża chrystusowcy i siostry misjonarki ze Szczecina Podjuch i Zdrojów, Goleniowa, Dobrzan, Pyrzyc, Sarbi oraz obu stargardzkich parafii. Po drugie udała się niezwykle pogoda, a to zawsze największa bolączka organizatorów, bo wszystko można przewidzieć, zaplanować, a na to jedno wpływu się nie ma. Na szczęście Pan Bóg sprzyjał i były po prostu przepięknie wiosennie. Po trzecie chyba (skromność nakazuje to poddać pod osąd obecnych na Spotkaniu) udały się wszystkie zajęcia! A były bardzo różnorodne: żołnierska musztra, sztuki walki, zapasy, mały mechanik, majsterkowicz (każda parafia wyjechała z własnym karmnikiem zrobionym przez dzieci!), dawne gry i zabawy (pokazanie kratek, gry w kapsle, kosza było naprawdę hitem); strefa beauty, długopisy 3d, naukowa szyfrowania, kolorowa chemia i balonowe zwierzaki – wszystkie zajęcia prowadzone przez profesjonalistów i pasjonatów związanych z zespołem Boże Światełka!

Zaczęliśmy nasze spotkanie jednak od Mszy Świętej, bo to jednoczy wszystkich uczestników… Przewodniczył jej ks. Marcin Bińkowski SChr, miejscowy duszpasterz, a kazanie wygłosił koordynator duszpasterstwa dzieci w parafiach chrystusowców ks. Maciej Onaszkiewicz SChr, który przypomniał o tym, co jest tematem zarówno tego Spotkania, jak i tegorocznej Góry Tabor Junior – że NIEBO CZEKA na każdego! Ostatnim akordem było międzyparafialne współzawodnictwo, które wygrał zespół ze Szczecina Podjuch. Gratulujemy!

Bardzo dziękujemy za życzliwość i otwartość księdzu proboszczowi Krzysztofowi Rytwińskiemu SChr.
Zapraszamy już dziś na Górę Tabor Junior, która odbędzie się 15 czerwca 2024 r. w Marszewie koło Goleniowa. Myślę, że nikogo z obecnych na dzisiejszym Spotkaniu nie zabraknie, bo wiedzą oni, że w Kościele naprawdę nie jest nudno.

tekst: Joanna Stefańska
fotografie: Mariusz Makowski

*    *    *

Tymczasem ministranci i lektorzy z naszych poznańskich parafii uczestniczyli w tę sobotę 13 kwietnia 2024 r. w archidiecezjalnych mistrzostwach w piłkę nożną halową. Podobnie jak w przypadku Spotkania «U Króla», zanim rozpoczęła się rywalizacja drużyn piłkarskich w trzech kategoriach wiekowych wszyscy uczestnicy zgromadzili się w kościele pw. Bożego Ciała na Eucharystii pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abpa Stanisława Gądeckiego. Dla ministrantów z parafii Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela był to debiut na takiej imprezie, dla ich kolegów z parafii Świętej Jadwigi Królowej to nie pierwszyzna, toteż z rywalizacji w kategorii «ministrant» wrócili z brązowymi medalami.

Również nasi klerycy i nowicjusze również sportowo potraktowali cały ten weekend: w piątkowy wieczór 12 kwietnia 2024 r. nowicjusze ze swoimi wychowawcami, którym także towarzyszył ks. Generał, udali się do Leszna, by obejrzeć inaugurację żużlowego sezonu ligowego miejscowej Fogo Unii. W sobotę najmłodsi chrystusowcy rozegrali pomiędzy sobą mecz piłkarski. W niedzielę 14 kwietnia 2024 r. zaś dwóch naszych kleryków – Krystian Smykla i Grzegorz Grabowski – wzięło udział w XVI Półmaratonie Poznańskim.

*    *    *

Natomiast w drugiej naszej parafii w Stargardzie w ową sobotę (będącą wigilią przeżywanej w Polsce Niedzieli Biblijnej i Narodowego Czytania Pisma Świętego) zorganizowano diecezjalny dzień skupienia kręgów biblijnych. Ponadto od pewnego już czasu zostali mocno zaaktywizowani seniorzy w ramach Świętojańskiego Klubu Seniora: w ostatnich dniach odwiedzili dwie zabytkowe stargardzkie świątynie – kolegiatę i cerkiew grecko-katolicką. Parafia może pochwalić się wieloma inicjatywami duszpasterskimi i kulturalnymi: w Niedzielę Miłosierdzia Bożego była okazja wysłuchać pogadanki o jednym z współczesnych bohaterów – rtm. Witoldzie Pileckim oraz zagłębić się w teksty z Dzienniczka św. Faustyny w ramach «Oratorium Bożego Miłosierdzia». Parafialne kanały internetowe przedstawiają jeszcze wiele innych wydarzeń.

 


13 kwietnia 230 6957 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne