Wakacje to czas kiedy dzieci i młodzież z naszych parafii nie tylko nabierają sił do kolejnego roku nauki i formacji, ale również rozwijają swoje talenty i pogłębiają wiarę. Idealną ku temu okazją jest corocznie organizowana przez ojców pijarów Parafiada – czyli święto wiary, kultury i sportu. 31. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży odbyła się w dniach od 7 do 13 lipca 2019 r.

Inicjatorem tego wydarzenia, opartego na antycznej triadzie: świątynia – stadion – teatr, jest śp. o. Józef Joniec SchP, wychowawca młodzieży i kapelan polskich sportowców (zginął w katastrofie smoleńskiej). Obecnie Parafiada co roku gromadzi około półtora tysiąca uczestników z Polski i zagranicy (w tym roku z Ukrainy, Rosji, Łotwy, Litwy, Białorusi, Niemiec i Węgier), którzy przez tydzień rywalizują w rozmaitych konkurencjach oraz korzystają z przygotowanego programu duchowego.

W tym roku udział w tej imprezie wzięli reprezentanci parafii Świętego Ducha w Szczecinie Zdrojach wraz z opiekunem ks. Przemysławem Markiem SChr, którzy tworzyli jedną grupę wspólnie z młodzieżą wywodzącą się z Polonii niemieckiej (Frankfurt am Main, Essen). Grupy polonijne z Niemiec przyjeżdżają na Parafiadę już od wielu lat, a organizatorem ich wyprawy jest stowarzyszenie Verein Christliche Gemeinschaft Schutzengel, prowadzone przez pana Tomasza Wagnera. Obie ekipy razem brały udział w wydarzeniu, choć rozdzieliły się jedynie podczas rywalizacji sportowej.

Czas spędzony na terenie kampusu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie obfitował także w możliwość wycieczek po ważnych i ciekawych miejscach stolicy oraz rozwijania swoich umiejętności podczas przeróżnych warsztatów. Całość spinał program duchowy, na jaki składały się: codzienna Jutrznia, Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością spowiedzi oraz modlitwa wieczorna.

Parafiada była prawdziwym świętem wiary i radości wyrażanej nie tylko podczas zawodów sportowych. Organizatorzy zadbali także o wysoki poziom warunków mieszkalnych, żywieniowych oraz bogatą ofertę wycieczkową – co jest szczególnie ważne dla dzieci i młodzieży ze środowisk polonijnych, mających okazję poznawać historię i dziedzictwo ojczyzny, często już w ramach wakacji.

Kolejna Parafiada … już za rok… organizatorzy już rozpoczęli przygotowania do następnego spotkania młodych.

Relacja ks. Przemysława na fanpage'u parafialnym.

ks. Przemysław Marek SChr


15 lipca 2019r. 341 5616 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2022 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne