Dziś, 17 września przypada 89 rocznica śmierci hr. Anieli Potulickiej. Była to wielka działaczka społeczna i oświatowa. Założyła „Fundację Potulicką”, której jednym z pierwszych kuratorów był kard. August Hlond. Hrabina z entuzjazmem przyjęła wiadomość o powstaniu nowego uniwersytetu w Lublinie. Ponieważ odbudowująca się po zaborach Polska wymagała ogromnych nakładów finansowych, nie wszystkie dziedziny życia mogły w pełni zafunkcjonować. Chodziło jednak już od samego początku o kształcenie przyszłej elity narodu. Przekazanie środków fundacji dla uniwersytetu otworzyło przed nim zupełnie nowe perspektywy.
Pałac potulicki, wraz z przylegającymi ogrodami i parkiem przeznaczyła fundatorka na rzecz tworzącego się nowego zgromadzenia zakonnego, którego głównym celem miała być troska duszpasterska o Polaków rozsianych po całym świecie. I tak Potulice stały się siedzibą Seminarium Zagranicznego, w którym szkoliły się duchowo i intelektualnie kolejne zastępy misjonarzy - chrystusowców.
W załącznikach możemy przeczytać notatkę o dniu Jej śmierci i uroczystościach pogrzebowych. Relacja znalazła się w Głosie Seminarium Zagranicznego (nr 1 z 1933 r.).
Dostępna jest również niewielka pozycja książkowa z serii Biblioteka. Życiorysy bohaterów czynu (nr 18, 1938r.) – Aniela Potulicka. Skromna fundatorka wielkich dzieł, która ukazała się nakładem Księgarni i Drukarni Katolickiej w Katowicach. Jej autorką jest Gabryella Łańcucka.
W 2015 roku staraniom KUL-u ukazał się krótki film o hr. Potulickiej.