Rok 2017 został na Węgrzech ogłoszony Rokiem Świętego Władysława, patrona Polonii węgierskiej. Jego ojcem był król węgierski Béla I, a matką córka króla polskiego, Mieszka II. Urodził się w Krakowie, gdzie spędził swoją młodość.

Oficjalne rozpoczęcie obchodów odbyło się w Győr 17 lutego uroczystą Mszą św. w Bazylice Najświętszej Marii Panny, gdzie zostały wystawione jego relikwie. Dalsze uroczystości były kontynuowane w Ratuszu, gdzie wygłoszono okolicznościowe przemówienia, motywem których były wspólne losy węgiersko-polskie. Na zakończenie oglądnęliśmy wystawę fotograficzną przedstawiającą freski poświęcone postaci św. Władysława.

11 czerwca w Domu Polskim, Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha, przygotowało wystawę "Święty Władysław w polskiej i węgierskiej sztuce". Autorami prezentowanych na wystawie prac było 17 współczesnych artystów polskich i węgierskich. Odbył się również wykład prof. dr Marii Prokopp, historyka sztuki oraz koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu zespołu "Kecskés" z Szentendre, który zagrał nam między innymi Hymn do św. Władysława. Na zakończenie uroczystości Stowarzyszenie św. Wojciecha otrzymało od prezesa Stowarzyszenia Tradycji Bathory-Bem, flagę upamiętniającą Rok św. Władysława.

Corocznie Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech obchodzi święto patrona Polonii węgierskiej. W tym roku uroczystość rozpoczęła się 17 czerwca Mszą świętą w Bazylice św. Stefana, gdzie rozbłysnął symboliczny ogień św. Władysława, który został poświęcony w Rzymie przez papieża Franciszka.  Mszę św. sprawowali biskup ks. György Snell i proboszcz Polskiego Parafii Personalnej na Węgrzech ks. Krzysztof Grzelak SChr, oraz węgierscy księża.
Następnie Polonia węgierska w orszaku prowadzonym przez średniowiecznych rycerzy na koniach, przeszła do Teatru Śródmiejskiego, gdzie odbyła się część oficjalna połączona z wręczeniem dorocznych nagród polonijnych.

W kalendarzowe święto św. Władysława 27 czerwca na Węgrzech w wielu kościoła sprawowana była uroczysta Msza św. z tej okazji. W Győr gdzie znajdują się relikwie Świętego po Mszy św. polowej, odprawionej przez kardynała, prymasa Węgier ks. Erdő Pétera, wierni wyruszyli w procesji ulicami miasta z relikwiami umieszczonymi w hermie. W tych uroczystościach brali udział Delegaci Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, ks. biskup Wiesław Lechowicz i ks. Leszek Kryża SChr, oraz ks. Krzysztof Grzelak SChr.


W kościele p.w. św. Władysława w X dzielnicy Budapesztu podczas Mszy św. odpustowej wystąpił polonijny „Chór św. Kingi”, a po Mszy św. odbył się koncert chóru „Vox Cordis” z Warszawy.


04 lipca 2017r. 341 5442 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne