W uznaniu zasług w zaspokajaniu potrzeb Polaków biskup John McAreavey i Konsul Honorowy Mullen w dniu 16 lipca 2015 uhonorowani zostali specjalnym medalem przyznanym przez  Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego ks. Ryszarda Głowackiego TChr.

Ceremonia prezentacji odbyła się w katedrze św. Patryka i św. Colmana w Newry w niedzielę 18 października 2015 r. podczas Mszy św. o godzinie 10.00. W imieniu Księdza Generała aktu tego dokonał ks. prowincjał Wojciech Świątkowski TChr z Manchester. Przypomniał m. in., że kapłani Towarzystwa Chrystusowego przybyli do pracy duszpasterskiej w diecezji Dromore na osobiste zaproszenie samego biskupa Johna McAreaveya w 2007 r. Podobnie wiele pozytywnej energii w relacjach polsko-irlandzkich wnosi Konsul Honorowym RP Jerome Mullen, który pełni tę funkcję od 2008 roku.

W uroczystości wzięło udział wielu rodaków: przedstawicieli polskich organizacji, polskich szkół i rodzin z Nerwy, Lurgan, Banbridge, Craigavon i Belfast. Katedra wypełniła się również Irlandczykami. W czasie Mszy św. śpiewał chór katedralny.

Ordynariusz diecezji John McAreavey przewodniczył niedzielnej liturgii. W homilii podkreślił istotę ducha misyjnego kościoła, który dzięki Polakom jest realizowany w lokalnych wspólnotach parafialnych obsługiwanych przez księży chrystusowców.

Po Mszy św. w centrum katedralnym wręczone zostały kwiaty od społeczności polskiej. Podczas obiadu słowa podziękowania dla biskupa Johna McAreaveya  i konsula Jeroma Mullena  za ich wkład w proces inkulturacji Polaków mieszkających w Irlandii Północnej skierował dr Norbert Jadczak. Przy okazji podziękował za 8-letnią posługę pastoralną chrystusowców.

Obecnie w Irlandii w pracy duszpasterskiej zaangażowanych jest 8 chrystusowców, w tym trzech w diecezji Dromore. Oprócz Prowincjała w uroczystości wzięli udział księża: J. Wożniak TChr (Lurgan), K. Kościółek TChr (Newry), M. Jachym TChr (Mayobridge - Newry), R. Szymoniak TChr (Dungannon) oraz administrator katedry Canon Francis Brown i Fr Tony Corr.

ks. Marian Jachym TChr


18 października 2015r. 2 5137 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne