Jak podkreślano w wielu wystąpieniach, mówiąc o ks. prof. Bogusławie Nadolskim, odszedł niekwestionowany autorytet w dziedzinie liturgiki.

Uroczystości pogrzebowe zgromadziły wielu jego studentów, doktorantów, współbraci ze zgromadzenia zakonnego i innych kapłanów diecezjalnych i zakonnych.

Pierwsza część z tych uroczystości miała miejsce w czwartek 25 października, pięć dni po śmierci ks. Profesora w kaplicy Domu Głównego, w którym przez większość swojego życia zakonnego mieszkał i pracował. Po wprowadzeniu ciała śp. ks. Bogusława do kaplicy zgromadzeni uczestniczyli w modlitwie różańcowej w intencji zmarłego, by następnie w nieszporach dziękować Panu Bogu za osobę i dobre czyny zmarłego kapłana i wypraszać łaskę wiecznego zbawienia.

Msza Święta pogrzebowa śp. ks. prof. Bogusława Nadolskiego SChr sprawowana była 26 października 2018 roku w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu. Przed Eucharystią odczytano życiorys ks. Profesora oraz niektóre depesze kondolencyjne.

Mszy Świętej przewodniczył bp Zdzisław Fortuniak – biskup pomocniczy senior archidiecezji poznańskiej, który odczytał na wstępie kondolencje przesłane przez metropolitę poznańskiego ks. abpa Stanisława Gądeckiego. Wśród koncelebransów wymienić należy bp. Stefana Cichego – bpa seniora diecezji legnickiej i byłego przewodniczącego komisji liturgicznej episkopatu Polski, bpa Rudolfa Pierskałę – liturgistę i bpa pomocniczego z Opola oraz bpa Stanisława Stefanka – bpa seniora z Łomży i zakonnego współbrata, z którym Zmarły współpracował m.in. jako rektor seminarium. Biskup Stefanek wygłosił do zgromadzonych homilię.

Msza pogrzebowa ks. prof. Bogusława zgromadziła wielu chrystusowców z kraju i zagranicy, na czele z przełożonym generalnym ks. Ryszardem Głowackim SChr, całym zarządem zgromadzenia, radnymi generalnymi oraz prowincjałami z Europy. Zmarłego żegnała przybyła rodzina i przyjaciele, kapłani zakonni i diecezjalni, w tym wielu kolegów liturgistów i wychowanków, siostry zakonne. Przyjechały także delegacje służby liturgicznej z parafii, na których posługują chrystusowcy, m.in. z parafii pw. św. Michała Archanioła w Dobrzanach i św. Ottona w Pyrzycach.

Na zakończenie liturgii w katedrze słowo zabrali: bp Stefan Cichy, dziękujący za dwadzieścia lat zaangażowania ks. prof. Nadolskiego w prace Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ks. prof. dr hab. Waldemar Pałecki MSF – przewodniczący polskich liturgistów, ks. prof. dr hab. Jacek Nowak SAC – przedstawiciel UKSW, z którym naukowo był związany ks. Profesor i kierownik katedry teologii liturgii UKSW.

Obrzędy ostatniego pożegnania i modlitwy przy grobie na miłostowskim cmentarzu poprowadził przełożony generalny ks. Ryszard Głowacki SChr.

Zdjęcia: D. Witkowska (Hlondianum)

Szczegółowy biogram.

Filmowe wspomnienie o ks. prof. Bogusławie Nadolskim SChr przygotowane przez Ks. Jana Wojczyńskiego


26 października 2018r. 341 7187 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2022 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne