W sobotni wieczór 31 marca 2018 roku, na modlitwie w Nafplio z okazji rocznicy odzyskania niepodległości spotkały się wspólnoty polska i grecka. Albowiem w Grecji w końcu marca przypada święto narodowe na pamiątkę antytureckiego powstania z 1821 roku, które dało temu krajowi wolność. Natomiast obecny rok dla Polaków w kraju i na emigracji to rok szczególny: rok setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uroczystej Mszy Świętej z poświęceniem palm (w Grecji i w wielu krajach, zwłaszcza z przewagą prawosławia, do ustalania daty świąt religijnych używa się wciąż kalendarza juliańskiego, i stąd w tych krajach tegoroczne święta paschalne przypadają tydzień później w stosunku do krajów używających do ustalania tych dat kalendarza gregoriańskiego), na zaproszenie ks. Jerzego Chorzempy SChr - duszpasterza Polaków, przewodniczył pasterz archidiecezji ateńskiej, abp Sebastian [Sevastianos] Rossolatos. Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in.: delegacja władz miejskich Napflio z jego burmistrzem, Dimitrisem Kostourosem na czele oraz Ambasador RP w Grecji, Anna Barbarzak.

Po Mszy wszyscy udali się na plebanię, aby tam uczestniczyć w przygotowanej akademii i seminarium naukowym. Tę część spotkania rozpoczęło odśpiewanie obu hymnów narodowych a następnie rys historyczny obu rocznic przedstawił prof. Georges Kondis. Warto przywołać wystąpienie Pani Ambasador, która przywołała fragment przemówienia Prezydenta RP Andrzeja Dudy wygłoszone na inaugurację rocznicowych obchodów: „Stulecie odzyskania niepodległości jest sprawą bliską sercom wszystkich Polaków. Ogromnie zależy mi na tym, aby jubileusz stał się świętem całej polskiej wspólnoty i by każdy z nas, obywateli Rzeczypospolitej, czuł się zaproszony nie tylko do udziału w uroczystościach i innych wydarzeniach rocznicowych, ale przede wszystkim do ich współtworzenia”. Jak mówiła p. Barbarzak, słowa te są zaproszeniem do organizowania i współorganizowania rozmaitych przedsięwzięć, związanych z obchodzonymi w tym roku rocznicami, w które wpisują się i obchody w Napflio. Kontynuując, przypomniała ojców polskiej niepodległości oraz drogę Polaków do odzyskania niepodległości oraz wspomniała o więzi łączącej Greków i Polaków na drodze do odzyskania wolności. W końcu zwróciła uwagę słuchaczy na zagadnienie wolności, o którą walczyły również pokolenia Polaków i która nie może zostać zaprzepaszczona. To swoiste zadanie i wyzwanie dla współczesnego pokolenia.

Uroczystości zakończyły się okolicznościową kolacją.

ks. Jerzy Chorzempa SChr

O uroczystościach w Napflio można również przeczytać w oficjalnym serwisie ateńskiej ambasady.


02 kwietnia 2018r. 341 8773 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne