Tradycyjnie już 6 sierpnia 2024 r. o świcie z kościoła św. Anny w Warszawie wyruszyła Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup 17-tych (WPP AG 17) na Jasną Górę, a w niej grupa Czarna prowadzona przez chrystusowców. Tegoroczne pielgrzymowanie było naznaczone dziękczynieniem za pięćdziesiąty już raz pielgrzymowania grupy Czarnej. Hasłem przewodnim pielgrzymki były słowa: „Kocham Kościół” i stało się ono zarazem przedmiotem duchowych rozważań, które w oparciu o fragmenty Listów Nowego Testamentu prowadził nasz przewodnik ks. Marcin Sęk SChr, na co dzień proboszcz parafii pw. NSPJ w Kamieńcu Podolskim.

«Czarną» tworzyli pątnicy z Polski i z zagranicy: byli reprezentanci z parafii chrystusowców oraz przedstawiciele Polonii z Niemiec, Francji, Holandii i Ukrainy. Poza Księdzem Przewodnikiem pątnikom towarzyszyli: zastępca przewodnika ks. Mieczysław Dusza SChr (Stargard), ks. prowincjał Zbigniew Wcisło SChr (Francja), ks. Zbigniew Kret SChr (Francja), ks. Zbigniew Regucki SChr (Mórkowo), ks. Mikołaj Pilecki SChr (Ukraina), ks. Krzysztof Wąchała SChr (Stargard), ks. Damian Jędrzejak SChr (Szczecin), ks. Matthew Pajor SChr (Stargard) oraz dk. Kamil Smyk SChr i dk. Piotr Gutsche SChr. W czasie pielgrzymowania gościliśmy także ks. Sebastiana Stawiereja SChr – duszpasterza powołań w Towarzystwie Chrystusowym. Nie zabrakło również sióstr misjonarek Chrystusa Króla, reprezentowanych przez s. Rozalię Głombiowską MChR (Kraków) oraz s. Anastazję Miszkuro MChR (Szczecin-Podjuchy). To oni w szczególny sposób prowadzili pielgrzymów w czasie dziewięciodniowej wędrówki do Domu Matki, głosząc konferencje, prowadząc modlitwy i rozważania Słowa Bożego.
Po dziewięciu dniach wędrówki (momentami w niemalże tropikalnych warunkach atmosferycznych) w fantastycznej wspólnocie, z niesamowitym klimatem, śpiewem, uśmiechem, modlitwą, odciskami, bąblami na nogach, naciągniętymi ścięgnami i jasno określonym celem «Czarna» weszła na Jasną Górę.
Dziękujemy wszystkim pielgrzymom przede wszystkim za ten wspólny czas oraz za wiarę: tę posiadaną i tę poszukiwaną i wciąż pogłębianą. Za rok kolejna 314. już pielgrzymka warszawska: dla naszej grupy Czarnej 51. raz wspólnej wędrówki od momentu jej założenia. Już dzisiaj zapraszamy. Niech nikogo więc na niej nie zabraknie, bo w pielgrzymowaniu można się rozkochać na całe życie…
tekst i zdjęcia: ks. Krzysztof Wąchała SChr

Facebookowe kanały Grupy Czarnej i parafii, z których rekrutowali się pielgrzymi na bieżąco relacjonowały to, co działo się w czasie 313 WPP oraz udostępniają bogatą galerię fotografii z pielgrzymki.

*    *    *

Okres wakacyjny sprzyja bowiem przemieszczaniu się, więc nie brakuje w tym czasie pielgrzymek do miejsc szczególnie uświęconych działaniem Bożej łaski i miłosierdzia. Jasnogórskie sanktuarium to jedno z wielu miejsc dokąd podążają wierni z naszych parafii. Od kilku już lat chrystusowcy prowadzą i koordynują pieszą pielgrzymkę do narodowego sanktuarium maryjnego Białorusi w Budsławiu. Współbracia z Wysp Brytyjskich wraz ze swoimi parafianami podjęli pielgrzymi trud po walijskich sanktuariach. Swój urok i klimat zachowują lokalne pielgrzymki parafialne, które cieszą się zainteresowaniem całej wspólnoty: organizowane z okazji uroczystości odpustowych pozwalają na radosne i dostojne ich celebrowanie. W ten sposób przybyli wierni na tytularne święto kościołów w Krzemieniu i Binowie. Na pielgrzymi szlak do maryjnych sanktuariów wyruszyła również australijska i amerykańska Polonia. Nasi nowicjusze i aspiranci tradycyjnie już włączyli się w pielgrzymowanie parafian z Lipna i Mórkowa na uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Pocieszenia w sanktuarium w Górce Duchownej. Dorzućmy jeszcze wiadomość o pielgrzymce rowerowej, która zawitała do parafii w Dobrzanach, a dokładnie do jednej z jej wsi – do Bytowa: te rekolekcje w drodze zorganizowane po raz dwunasty na pamiątkę pieszej pielgrzymki od grobu św. Wojciecha w Gnieźnie do parafii, której ten Święty patronuje w Radzionkowie wraz z jego relikwiami, w 2024 roku pielgrzymi pokonali trasę z Radzionkowa do Świnoujścia, gdzie znajduje się najdalej na wysunięta parafia pw. św. Wojciecha w Polsce.

 


18 sierpnia 230 1423 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne