Papież Franciszek w Bulli MISERICORDIAE VULTUS z 2015 roku przedstawił inicjatywę „24 godzin dla Pana”. Miała być ona przeżywana w piątek i sobotę przed IV Niedzielą Wielkiego Postu.

Jak podpowiadał papież: „wiele osób powraca do Sakramentu Pojednania, a wśród nich wiele osób młodych, którzy w podobnym doświadczeniu odnajdują często drogę powrotu do Pana, aby żyć chwilą intensywnej modlitwy oraz nadać sens własnemu życiu”.

I tak od trzech lat jest do dzisiaj. Akcja ta rozpowszechniona została, zgodnie z prośbą Ojca Świętego, w wielu diecezjach. Także niektóre ośrodki polonijne przekazują relacje o tym wydarzeniu z zagranicy.

W ramach rekolekcji, głoszonych przez ks. Rafała J. Sorkowicza SChr, w polskiej kapelanii w Barcelonie, w kościele p.w. św. Eulalii de Merida, odbyło się całonocne czuwanie.

Podobnie, jak w roku ubiegłym, w dekanacie Dijon (SW) zostało zorganizowane czuwanie z 9 na 10 marca. Zatytułowane było: „La force du Silence (Moc ciszy/Moc milczenia)”. Program rozpoczynało nabożeństwo drogi krzyżowej, po którym sprawowana była Msza Święta. Homilię o słuchaniu Boga „Shema Israël…” (por. Pwt 6,4)” wygłosił ks. Ryszard Fyda SChr. Przypomniał, że potrzebujemy ciszy i milczenia, aby usłyszeć głos Boga, że słuchać mamy nie tylko uchem, ale i sercem. Po wystawieniu Najświętszego Sakramentu, w czasie adoracji i modlitwy prowadzonej, obecni osobiście doświadczyli ciszy i skupienia. Przez cały czas kapłani służyli swoją posługą w sakramencie pokuty i pojednania. W sobotę, odbywał się drugi etap tych swoistych rekolekcji. Chętni parafianie z parafii dekanatu udali się do pobliskiego Sanktuarium w Domois, by przeżyć doświadczenie ciszy i milczenia. Ów dzień rozpoczęła wspólna modlitwa w sali parafialnej im. Św. Jana Pawła II, po której uczestnicy wysłuchali konferencji zaproszonego mnicha, ojca Filipa, cystersa z opactwa w Cîteaux na temat ciszy i skupienia.

info z Dijon na podstawie relacji ks. Ryszarda Fydy SChr za www.tchr.fr

kościół p.w. św. Eulalii de Merida w Barcelonie kościół p.w. św. Eulalii de Merida w Barcelonie
kościół p.w. św. Eulalii de Merida w Barcelonie kościół p.w. św. Eulalii de Merida w Barcelonie

12 marca 2018r. 341 8531 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2023 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne