1 grudnia 2024 r. przypadła pierwsza niedziela Adwentu, z którą rozpoczęliśmy wraz z całą wspólnotą Kościoła nowy rok liturgiczny. Można powiedzieć, że wszelkie duchowe ćwiczenia zaplanowane i przeprowadzane w weekend przełomu listopada i grudnia były takim mocnym wejściem w nowy czas i nowy rok kościelny…
Takie mocne wejście w Adwent przygotowujący w przeżywanie Roku Jubileuszowego w naszym Domu Głównym zafundowali sobie młodzieńcy rozeznający życiowe powołanie: przybyli oni na organizowane przez nasz referat powołaniowy weekendowe rekolekcje. Podobnie poznański oddział Instytutu Myśli Schumana, które swoje dni formacyjne odbywał pod kierunkiem ks. superiora Ryszarda Szymanika SChr. Popołudniowy koncert Zespołu „Arete”, który m.in. zaprezentował piosenkę ku pamięci naszego Założyciela Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda SDB wieńczył bogate i piękne przeżycia pierwszej Niedzieli Adwentu u chrystusowców na poznańskim Ostrowie Tumskim. W tym samym czasie swoje doroczne rekolekcje w gościnnych progach Domu Generalnego sióstr misjonarek Chrystusa Króla w Poznaniu Morasku odbyli także członkowie RKCh „Odrodzenie” z poznańskich kół stowarzyszenia, nad którymi duchową pieczę sprawują chrystusowcy: przez wiele lat takim opiekunem był śp. ks. Edward Szymanek SChr. Tegoroczne ćwiczenia poprowadził ks. Tomasz Mikulak SChr, kapelan sióstr, redaktor naczelny „Mszy Świętej” i naszego zakonnego kalendarium oraz odpowiedzialny za Księgę Fundatorów i Darczyńców Towarzystwa Chrystusowego. W piątkowy wieczór poprzedzający tę niedzielę siostry misjonarki zaś zaprosiły do swojego moraskiego klasztoru na konferencję wprowadzającą w ten nowy okres i rok liturgiczny, po której można było skorzystać z sakramentu pokuty oraz adorować Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Konferencję wygłosił o. Wojciech Surówka OP, a z siostrzanego zaproszenia skorzystali m.in. parafianie z naszych poznańskich parafii. O Adwencie w radiowej Jedynce mówił też późnym wieczorem w niedzielę 1 grudnia 2024 r. ks. Leszek Kryża SChr dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Ponadto w wielu naszych ośrodkach duszpasterskich z początkiem Adwentu zorganizowano parafialne rekolekcje adwentowe bądź formacyjne dni dla działających w nich wspólnot i stowarzyszeń. Adwentowe rekolekcje dla parafian trwały, można by tak rzec, przez cały ten okres, gdzieś się zaczynały, a gdzieś kończyły…
* * *
Emitowany w TVP Polonia program o Polonii południowoamerykańskiej pt. „Olá Polônia” w jednym z ostatnich odcinków przedstawił informację o pasji jednego z naszych Współbraci, ks. Kazimierza Długosza SChr, posługujących na Ziemi Krzyża Południa: a chodzi o jego zainteresowanie już od dzieciństwa radiokomunikacją, nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich przy pomocy fal radiowych. Jak sam ks. Kazimierz opowiada w programie to swoiste hobby w jego latach młodości było możliwością skontaktowania się ze światem poza ‘żelazną kurtyną’, a w początkowych latach jego posługiwania w Brazylii (gdy techniki łączności nie były tak mocno rozwinięte jak obecnie) dawało mu możliwość rozmowy ze swoimi bliskimi, którzy pozostali w ojczyźnie.
* * *
Internetowy serwis polskiej parafii w Budapeszcie dostarcza nieustannie wiele ciekawych informacji: to, co wydarzyło się na przełomie listopada i grudnia 2024 r. miało nie tylko wymiar religijny i pobożnościowy, ale też kulturalny, historyczny i tożsamościowy: w Niedzielę Chrystusa Króla po zakończonej Mszy Świętej w Domu Polskim można było obejrzeć przedstawienie teatralne pt. „Wspomnienie Króla Władysława o Królowej Jadwidze” odgrywane przez aktorów z parafialnej trupy, natomiast w pierwszą niedzielę Adwentu – wystawę tkactwa artystycznego.
* * *
Wartym podkreślenia jest kultywowanie zwyczajów bożonarodzeniowych wśród potomków polskich emigrantów w Brazylii: kolejne pokolenia pozostają im wierne. Wyrazem tego jest organizowana już na początku Adwentu impreza Natal Das Etnias w Parku Świętego Jana Pawła II w Kurytybie. Nie zabrakło tradycyjnych jasełek oraz łamania się opłatkiem, który pobłogosławił ks. Kazimierz Długosz SChr. Biuro Prasowe Towarzystwa spieszy zaś z podziękowaniem s. Małgorzacie i grupie „Orzeł Biały” z Cruz Machado uczestniczących w tym wydarzeniu, albowiem dzięki relacji zamieszczonej na internetowej stronie sióstr misjonarek, także i nasz serwis może o tym wzmiankować…
* * *
Na Facebookowym profilu parafii św. Katarzyny w Goleniowie zamieszczono krótki wierszyk o pięknej adwentowej tradycji wciąż żywej i kultywowanej w naszej ojczyźnie, lecz także we wspólnotach polonijnych
Wkurza się kudłaty, że znów poszli na RORATY.
Bo wie dobrze, diablisko, że Pan wspiera i jest blisko.
A kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje…
Na te szczególne Msze o poranku każdego dnia Adwentu chodzili m.in. w Duisburgu, Goleniowie, Lombard, Mönchengladbach, Polskiej Cerekwi, Scarborough, Władysławowie,
* * *
Swoją internetową stronę i Facebookowy profil w ostatnim czasie uzupełniła nasza parafia na Białorusi, ponieważ jesienią 2024 r. wiele się tam działo…, więc nawet na bieżące notowanie wydarzeń nie było czasu… Teraz po uzupełnieniach zapraszają do odwiedzin. Na bieżąco wiadomości i fotografie są uzupełniane w Polskiej Parafii Personalnej przy kościele NMP Wspomożycielki Wiernych w Budapeszcie. Ks. Krzysztof Grzelak SChr, proboszcz parafii, składając odpowiedzialnym za stronę internetową życzenia z okazji przypadających z początkiem grudnia imienin podziękował im za troskę o ‘dział informowania opinii publicznej’. Redakcja kalendarium przyłącza się do imieninowych pozdrowień i podziękowań.
* * *
Dla wiernych gromadzących się w kościołach św. Jadwigi Królowej w Poznaniu Umultowie i św. Stanisława w Rzymie na półmetku okresu Adwentu zaproponowano specjalne koncerty muzyki i pieśni tego czasu liturgicznego. W tej drugiej wspólnocie każda trzecia niedziela miesiąca dedykowana jest specjalnej modlitwie w intencji ojczyzny oraz spotkaniom z polską kulturą. Tę grudniową w 2024 roku poświęcono twórczości Zbigniewa Herberta – poety, który uczy wrażliwości, odwagi i poszukiwania prawdy. A grudniowe tragiczne rocznice wydarzeń z 1970 i 1981 roku tym bardziej przynaglają do modlitwy za ojczyznę oraz wszystkich Polaków żyjących w kraju i na emigracji…
* * *
Połowa grudnia to wciąż czas adwentowego czuwania i oczekiwania, ale też organizowania pierwszych przedstawień jasełkowych w wykonaniu najmłodszych. Takie przedstawienie mogliśmy oglądać w wykonaniu przedszkolaków z Polskiej Cerekwi bądź uczniów ze Szkoły Polskiej przy Konsulacie RP w Kolonii, których liczne grono należy do Liturgicznej Służby Ołtarza w tamtejszej parafii polonijnej. Niech te artystyczne wizje betlejemskiej nocy i wydarzeń następujących po niej pozwalają nam wszystkim mieć jeszcze bardziej uważne i czułe oczy serca na obecność i bliskość Pana w naszej codzienności…
* * *
Nasi klerycy od wielu lat angażują się w adwentowo-świąteczne spotkanie dla seniorów i chorych organizowane przez poznańską «Caritas» w parafii pw. Matki Bożej Bolesnej. Nie mogło być inaczej w 2024 roku: spotkanie odbyło się popołudniem w Niedzielę Gaudete i rozpoczęło Mszą Świętą pod przewodnictwem bpa Grzegorza Balcerka, biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej (tyt. Selendety). Po niej wszyscy przeszli do sali parafialnej na agapę, podczas której nie zabrakło składania życzeń i wspólnego kolędowania.
* * *
W drugim tygodniu Adwentu swoje Duszpasterskie Dni Formacyjne przeżywali Wspólbracia posługujący na Antypodach, które poprowadził ks. Sebastian Stawierej SChr, odpowiedzialny za referat powołaniowy w zgromadzeniu.