W niedzielę 30 maja 2021 r. w Polskiej Parafii Rzymskokatolickiej w Bredzie odbył się piknik historyczno-militarny. Breda jest mocno wpisana w historię polskiego oręża, gdyż te tereny spod hitlerowskiej okupacji wyzwalali polscy żołnierze z 1. Polskiej Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Stanisława Maczka (1. PDPanc) a po wojnie wielu byłych jej żołnierzy w niej zamieszkało oraz tu znajduje się miejsce doczesnego spoczynku legendarnego dowódcy.

Z tego powodu między innymi powstała przy parafii Grupa Rekonstrukcji Historycznej „61” (GRH „61”), która przyjęła za cel odtwarzanie i podtrzymywanie tradycji żołnierzy Batalionu Strzelców Podhalańskich wchodzących w skład 1. PDPanc., którzy to, według opisów historycznych, mieli swój wkład w odzyskanie wolności mieszkańców tej części Bredy, gdzie obecnie znajduje się kościół Polskiej Parafii (Mariakerk). GRH „61” zaprosiła do współpracy przy organizowaniu pikniku: Stowarzyszenie Kryptonim T-IV, zespół muzyczny „Jutrzenka”, Stowarzyszenie „Serce Polski”, Memoriał Generała Maczka, harcerzy z 1. Polskiego Szczepu, inne grupy rekonstrukcyjne oraz grupę aktywnych parafian.

Świętowanie rozpoczęło się Mszą Świętą o godz. 10.30 w kościele, który od ponad roku jest w dyspozycji Polskiej Parafii. Po wspólnej modlitwie uczestnicy przenieśli się na teren przykościelnego ogrodu, gdzie odbywały się dalsze punkty piknikowego spotkania. Wszyscy przez swoją pracę w ramach woluntariatu i dzięki sprzyjającej pogodzie, przyczynili się do miłego spędzenia czasu wszystkich przybyłych. Zatem z wielką niecierpliwością czekamy na kolejne wspólne spotkanie.

ks. Sławomir Klim SChr


01 czerwca 2021r. 230 4912 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne