Wskazaliśmy w naszym kalendarium, że w czerwcu jest dobry czas, by zorganizować integracyjne spotkanie w parafii w postaci festynu. Jak się odbywały można zobaczyć na ich stronach internetowych bądź profilach społecznościowych. Otrzymaliśmy natomiast relację z Aulnay sous Bois…

W niedzielę 16 czerwca 2024 r. w polskiej parafii w Aulnay sous Bois odbył się doroczny festyn, który tradycyjnie już gromadzi Polonię regionu paryskiego oraz mieszkańców miasta. Jest on co roku świętem dziękczynienia za miniony rok duszpasterski oraz okazją, aby pielęgnować polskie tradycje i propagować polską kulturę.

To doroczne wydarzenie rozpoczęła Msza Święta w kościele św. Józefa sprawowana w intencji Ojczyzny oraz jako dziękczynienie za miniony rok szkolny i duszpasterski, którą celebrowali: ks. Zbigniew Wcisło SChr, przełożony prowincjalny oraz duszpasterze ks. Jarosław Koch SChr i ks. Maksymilian Ślusarczyk SChr.

Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli na plac przy domu prowincjalnym i dołączali do nich przybywający wciąż goście. Ta część uroczystości rozpoczęła się tradycyjnym polonezem i obfitowała w występy artystyczne, które były przeplatane zabawami animowanymi przez wodzireja. Udzielająca się wszystkim radość i pogodna atmosfera całego niedzielnego popołudnia i wieczoru sprawiły, że nikt się nie nudził. Nie brakowało gier, zabaw, tańców, loterii i licytacji. A najwięcej emocji przy tej ostatniej wywołała koszulka z autografem Roberta Lewandowskiego: po długiej i naprawdę kosztownej walce znalazła szczęśliwego nabywcę, jeszcze przed meczem piłkarskim w ramach odbywających się na boiskach Niemiec Mistrzostw Europy Polska-Holandia, który wspólnie oglądaliśmy w naszej festynowej strefie kibica na wielkim telebimie.

Na nasz festyn przybyły także władze naszego miasta w osobie mera Bruna Beschizzy i jego współpracowników.

To przedsięwzięcie to naprawdę dobra okazja do spotkania wielu osób, poznania przyjaciół, odnowienia dawnych znajomości, okazja do wspomnień, po prostu wspaniałego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Staje się również sposobnością do podkreślenia tożsamości narodowej i przynależności do ‘jednej Rodziny’. Nadto służy przekazaniu młodym ducha polskości oraz do promocji polskiej parafii w Aulnay sous Bois wraz ze spektrum podejmowanych w niej działań duszpasterskich.

tekst i zdjęcia: ks. proboszcz Jarosław Koch SChr


miesiąc temu 230 748 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne