
Uroczystości w Kolonii ku czci królowej Rychezy
Kiedy w 2025 roku obchodzimy jubileusz Tysiąclecia Królestwa Polskiego, podkreślamy ważne wydarzenie jakim była królewska koronacja w 1025 r. Bolesława Chrobrego i niedługo po jego śmierci – Mieszka II. Stanowiła ona bowiem podkreślenie naszej suwerenności i umocnienie znaczenia Polski na arenie międzynarodowej. Toteż doroczne uroczystości w Kolonii ku czci królowej Rychezy w takim kontekście nabierają większego znaczenia.

Rekolekcje w prowincji Królowej Polonii Zagranicznej
W pierwszym tygodniu okresu przygotowania paschalnego, od 10 do 14 marca 2025 r., swoje zakonne rekolekcje przeżywali również chrystusowcy posługujący w Ameryce Północnej.

Wybory i głosowania 400. Zebrania Plenarnego KEP

Zakonne rekolekcje chrystusowców posługujących w krajach Europy
Na grobach Apostołów modliłem się o ducha apostolskiego
dla członków Towarzystwa Chrystusowego,
o pełne i wyłączne oddanie się zadaniom jego,
o taki żar gorliwości, iżby spalił wszystko to,
co samolubne w jakiemkolwiek znaczeniu,
a miłością Bożą bez granic uszlachetnił
i spotęgował wszystko to, co jest pierwiastkiem szlachetnym
i z łaski Bożej porywem ku doskonałości i ofierze z siebie.
(z listu kard. Augusta Hlonda do o. Ignacego Posadzego z 21 listopada 1934 r.)
W pierwszym tygodniu Wielkiego Postu chrystusowcy posługujący wśród Polonii różnych krajów Europy przeżywali swoje doroczne ćwiczenia rekolekcyjne.

O ks. Pawle Kontnym w Vatican News
Vatican News zamieściło na swoich stronach wywiad z postulatorem ks. Bogusławem Koziołem SChr na temat sługi Bożego ks. Pawła Kontnego SChr.
Poniżej znajduje się przedruk ze strony: vaticannews.va

77. rocznica śmierci ks. mjr. Rudolfa Marszałka SChr
10 marca 2025 roku, w 77. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. mjr. Rudolfa Marszałka SChr, w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie odprawiona została Msza Święta w jego intencji. Był on nie tylko kapłanem i chrystusowcem, ale także harcerzem, kapelanem wojskowym, więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych oraz kapelanem żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, walczących w drugiej konspiracji antykomunistycznej.

Wizyta bpa Jana Piotrowskiego w Brazylii
Jak możemy przeczytać w oficjalnym serwisie www diecezji kieleckiej na przełomie lutego i marca 2025 r. jej ordynariusz a jednocześnie Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jan Piotrowski przebywał w Ameryce Południowej, spotykając się z pracującymi tam polskimi misjonarzami. Towarzyszył mu ks. Kazimierz Szymczycha SVD, Sekretarz tejże Komisji. W ramach tej wizyty duszpasterskiej przybyli również do Brazylii, gdzie spotkali się z polskimi misjonarzami pracującymi w Kurytybie i okolicy. Posługujący w Kurytybie ks. Kazimierz Długosz SChr (nota bene pochodzący z Kielc) przesyła szczegółową relację…

Spotkanie Prezydenta RP z chicagowską Polonią

Kolejni ministranci na Ilfordzie i w Waltham Cross
W niedzielę 2 marca 2025 r. w polskiej parafii Ilford, Waltham Cross i Southend odbyła się radosna uroczystość. Otóż 13 kandydatów: siedmiu we wspólnocie Ilford i sześciu w Waltham Cross zostało ustanowionych ministrantami.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych AD 2025
Od 2011 roku, 1 marca, w rocznicę wykonania wyroku śmierci na członkach Zarządu Głównego Zrzeszenia «Wolność i Niezawisłość», obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca 2025 r. przypadł w sobotę i pozwolił na organizowanie, a przede wszystkim na liczne uczestnictwo w obchodach tego dnia, a nawet rozszerzenie ich na cały pierwszy weekend marca.

Kapituła prowincjalna w prowincji Najświętszego Serca Pana Jezusa
W celu pielęgnowania jedności i współodpowiedzialności za życie Zgromadzenia i realizacji powołania każdego chrystusowca (UTChr 136), w dniach od 24 do 26 lutego 2025 r. w Domu Prowincjalnym w Manchester odbyła się XII Kapituła Prowincji pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

W 85 rocznicę zamęczenia ks. Alberta Willimsky’ego, przedwojennego proboszcza w Podjuchach…
W niedzielę 23 lutego 2025 r. w czasie wieczornej Mszy Świętej w kościele parafialnym w Szczecinie Podjuchach w obecności abpa Wiesława Śmigla, metropolity szczecińsko-kamieńskiego oraz delegacji księży i świeckich z Niemiec uczczono pamięć zamęczonego przed 85. laty w niemieckim obozie koncentracyjnym proboszcza przedwojennej podjuszańskiej parafii ks. Alberta Willimsky’ego.

Pielgrzymka naszego seminarium do Rzymu
Dzień Myśli Braterskiej

W radiu (telewizji i prasie) z chrystusowcami o ważnych sprawach…
Obchodzony od kilkunastu już lat Światowy Dzień Radia pozwala na uzmysłowienie sobie roli radia jako środka komunikacji. A my przy tej okazji pragniemy zaprezentować, że medium to nie jest nam jako chrystusowcom obce...

Zakonne rekolekcje młodych braci i kapłanów Towarzystwa Chrystusowego
Wieczorem 17 lutego 2025 r. w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu rozpoczęły się zakonne rekolekcje braci i księży chrystusowców.
Srebrny Jubileusz Domu «Jasna Góra» w Huddersfield
Ks. Jan Wojczyński SChr, kapelan Domu Opieki «Jasna Góra» w Huddersfield przesyła garść wiadomości i wspomnień dotyczących tego domu, który działa już 25 lat. Przybliża historię jego powstania i działalności…

Wizytacja ks. Generała w zachodniej Kanadzie
Napomknęliśmy w naszym zakonnym kalendarium, że nasz Przełożony Generalny w styczniu i w lutym przebywał w Kanadzie i Australii (gdzie przewodził formacyjnym zjazdom chrystusowców). Od ks. Jacka Walkiewicza SChr, przełożonego prowincji północnoamerykańskiej otrzymaliśmy szersze sprawozdanie z pobytu ks. Generała w Kanadzie, które przedstawiamy…
Osłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci śp. ks. Jana Pranke SChr
„Jako wspólnota zakonna z wdzięcznością pamiętamy o naszych zmarłych współbraciach, rodzicach i dobrodziejach, jednocząc się z nimi w modlitwie, szczególnie we Mszy Świętej” (UiDTChr 41) – w dość syntetyczny sposób nasze Ustawy zachęcają do pielęgnowania pamięci o chrystusowcach, których Pan odwołał do siebie… Cieszą nas tym bardziej dowody wdzięcznej pamięci i modlitwy za Współbraci we wspólnotach, z których wyszli i pośród których posługiwali.

W 85. rocznicę zsyłki naszych Rodaków...
Podtrzymując pamięć o Polakach, którzy 85 lat temu zostali masowo deportowani na Sybir, parafia św. Jadwigi Śląskiej przy współudziale stowarzyszeń i organizacji polonijnych okręgu Oshawa (Kanada) zorganizowała uroczystą oprawę niedzielnej Mszy Świętej 9 lutego 2025 r. oraz Akademię.
Światowy Dzień Chorego AD 2025

Archidiecezjalny Dzień Lektora na poznańskim Ostrowie Tumskim
Podobnie jak było w 2024 roku nasz Dom Główny był miejscem spotkania formacyjnego Liturgicznej Służby Ołtarza archidiecezji poznańskiej. Ten Archidiecezjalny Dzień Lektora odbył się w sobotę 8 lutego 2025 r. i uczestniczyli w nim lektorzy z parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Poznaniu wraz z piszącym owo sprawozdanie opiekunem ks. Michałem Kłosem SChr.

XXII Poznańskie Jerycho Różańcowe
Chrystusowcy, mieszkańcy Domu Głównego oraz nasi seminarzyści ze swoimi wychowawcami włączyli się w odbywające się w Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Pani Poznania XXII Poznańskie Jerycho Różańcowe.

Dzień skupienia w La Ferté sous Jouarre
W dniach 3 i 4 lutego 2025 r. w domu PMK im. Anny i Stanisława Kozłowski w La Ferté-sous-Jouarre odbyły się dni skupienia chrystusowców posługujących we Francji.

80. rocznica śmierci sługi Bożego ks. Pawła Kontnego
"Najbardziej przekonujące świadectwo (...) nadziei dają nam męczennicy, którzy niezachwiani w wierze w zmartwychwstałego Chrystusa, byli w stanie wyrzec się życia tu na ziemi, aby nie zdradzić swego Pana” (Spes non confundit, 20)" - tak napisał papież Franciszek w Bulli ogłaszającej Rok Jubileuszowy 2025, który przeżywany jest z kolei pod hasłem "Pielgrzymi nadziei".
Doskonale zatem - już praktycznie na początku tegoż Roku (1 lutego) - w obchód Jubileuszu wpisała się 80-ta rocznica śmierci sługi Bożego ks. Pawła Kontnego SChr. Stając w obronie dziewcząt, poniósł śmierć z rąk sowieckiego żołnierza. Zatem "zginął jako dobry pasterz za owce swoje" - jak mówi inskrypcja nagrobna ks. Pawła, stając się tym samym "świadkiem (martyr) nadziei".

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Jubileuszowym Roku Nadziei
Od 1997 roku z woli św. Jana Pawła II w święto Ofiarowania Pańskiego obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego – szczególny dzień modlitwy w intencji tych, którzy przez śluby albo inne święte więzy naturą zbliżone do ślubów zobowiązują się do praktykowania rad ewangelicznych czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oraz oddają się całkowicie na własność umiłowanemu nade wszystko Bogu, poświęcają się Jemu, Jego służbie i czci (por. KK 44). To dzień, w którym ci, co podjęli tę formę życia mogą się spotkać na wspólnym uwielbianiu Pana oraz dziękczynieniu za dar powołania i wszelkie Boże dobrodziejstwa. To także dzień, w którym można zobaczyć bogactwo form życia poświęconego Bogu oraz wielość charyzmatów, które uwidocznione są przez wielobarwność i różnorodność strojów noszonych na co dzień przez osoby zakonne.

Zmarł śp. ks. Tomasz Franków SChr

Doroczne jasełka i gwiazdka w Argenteuil
Noworoczną tradycją wspólnoty polonijnej z Argenteuil jest spotkanie starszych i młodszych, podczas którego prezentowane są jasełka, elementy polskiego folkloru i kultury, nadto można posmakować tradycyjnych polskich potraw, a przede wszystkim bliżej się poznać i wspólnie pobawić…

Rocznica śmierci Ojca Ignacego Posadzego
W 17. dniu miesiąca (a szczególnie 17 stycznia), podobnie jak każdego 22. dnia miesiąca (zwłaszcza 22 października) przyświeca nam prośba o wyniesienie do chwały ołtarzy Założyciela i Współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego. Od formalnego zakończenia procesów kanonizacyjnych i ogłoszeniu dekretów o heroiczności cnót Czcigodnych Sług Bożych kard. Augusta Hlonda SDB (w maju 2018 r.) i ks. Ignacego Posadzego SChr (w grudniu 2022 r.) modlimy się o cud za ich wstawiennictwem…

Stargardzka pastorałka pod szczęśliwą gwiazdą
W sobotę 11 stycznia 2025 r. w kościele św. Jana Chrzciciela w Stargardzie kolejny raz wybrzmiała „Stargardzka pastorałka pod szczęśliwą gwiazdą u chrystusowców”, wyjątkowy koncert zespołów wokalnych Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie. Wystąpiły trzy grupy: Rupaki, Dzikie Wino i Layla, których członkowie – młodzi wokaliści – na co dzień doskonalą swoje umiejętności pod kierunkiem pani Ewy Krysian.