Pogrzeb śp. ks. Sławomira Murawki SChr
Doroczna modlitwa o beatyfikację i kanonizację w Poznaniu
Od lat w pierwszą niedzielę listopada w poznańskiej katedrze gromadzą się wierni pod przewodem swoich pasterzy na modlitwie o kanonizację Błogosławionych i beatyfikację Sług Bożych związanych z archidiecezją poznańską. W tej grupie znajdują się również Założyciel i Współzałożyciel naszego Towarzystwa: Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond SDB, który w latach międzywojnia był arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim oraz Czcigodny Sługa Boży ks. Ignacy Posadzy SChr, który zanim został powołany do organizowania naszego zgromadzenia posługiwał na terenie archidiecezji, m.in. w poznańskiej Farze.
Rocznicowe uroczystości w Bredzie
Dwie ważne rocznice (do tego okrągłe) uczyniły szczególnymi w Bredzie ostatnią niedzielę października i pierwszą listopada 2024 r. Były to 80 rocznica wyzwolenia miasta przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Stanisława Maczka oraz piętnastolecie istnienia polskiej parafii.
„Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!” (Kpł 19,2)
Jesienny młodzieżowy zjazd formacyjny
W ostatni weekend października 2024 r., jak zaznaczają profile społecznościowe naszych parafii w Polsce (m.in. z Brojc, Chociwla, Dobrzan, Pyrzyc, parafii św. Józefa w Stargardzie, parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Szczecinie oraz Władysławowa), odbyło się kolejne Formacyjne Spotkanie Młodych „Góra Tabor”.
Ingres abpa Wiesława Śmigla, nowego metropolity szczecińsko-kamieńskiego
Od Niedzieli Zesłania Ducha Świętego AD 2024 w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej trwa Rok Jubileuszowy 900-lecia Pomorskiej Misji Świętego Ottona z Bambergu. W jego obchody wpisuje się przede wszystkim dziękczynienie za dar chrztu i wiary mieszkańców Pomorza Zachodniego oraz prośba o Bożą pomoc i dary Ducha Świętego na kontynuowanie dzieła ewangelizowania świata, szczególnie jego skrawka nad Odrą i Bałtykiem.
Koronacja wizerunku Pani Jasnogórskiej w kościele NMP Gwiazdy Morza w Rotterdamie
Gdy wczytujemy się we wspomnienia naszych Rodaków udających się w nieznane w poszukiwaniu lepszego życia, to bardzo często towarzyszką ich emigracyjnej tułaczki, ich emigracyjnych sukcesów i porażek była Jasnogórska Ikona zabierana z rodzinnych stron.
Rocznica śmierci Założyciela
Nie ustajemy w modlitwie o beatyfikację Założyciela i Współzałożyciela naszej zakonnej wspólnoty…
Sesja formacyjna dla kapłanów posługujących duszpastersko w Burgundii
W dniach 20-22 października 2024 r. odbyła się w Sanktuarium Serca Jezusowego w Paray le Monial, organizowana co trzy lata, sesja teologiczna gromadząca księży z czterech burgundzkich diecezji należących do metropolii Dijon.
Parafialny festyn Wszystkich Świętych w Kurytybie
W Polsce od kilkunastu lat organizowane są zabawy znane popularnie jako «Bal Wszystkich Świętych». Celem tego wydarzenia jest promowanie pozytywnych wartości oraz świętości chrześcijańskiej. Jest to radosna i edukacyjna inicjatywa, która przybliża cnoty świętych, oraz zwraca uwagę na piękno, dobro i szlachetność.
W październiku 2024 r. zanotowano w polonijnych annałach…
Jasnogórskie Czuwanie Modlitewne AD 2024
Nasz Założyciel, Prymas Polski kard. August Hlond SDB, który sam zaznał doli emigranta, potrafił doskonale nakreślić ich portret duchowy, potrafił nazwać ich bolączki, a także przyjść z odpowiednią pomocą (jakim było stworzenie przed 92 laty, w 1932 r., naszej zakonnej wspólnoty – Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej oraz 27 lat później, w 1959 r., żeńskiej rodziny – Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, którą założył organizator Towarzystwa i jego pierwszy przełożony ks. Ignacy Posadzy SChr). Od zarania istnienia naszych zakonnych rodzin, jako duchowi synowie Kardynała Hlonda i duchowe córki Ojca Ignacego, staramy się jak najlepiej wypełniać swoje posłannictwo poszukiwania, odnajdywania oraz przyprowadzania do Chrystusa – źródła wszelkiego dobra i szczęścia naszych Rodaków na wychodźstwie.
Każdego dnia bowiem wyrażamy prośbę o najlepsze realizowanie tego zadania: Panie Jezu, Pasterzu dusz (…), pozwól nam pójść do nich [polskich emigrantów], rozbudzić w nich wiarę ojców i zgromadzić z wszystkich krańców ziemi w Domu Ojca. [A wszystkim chrystusowcom, siostrom misjonarkom i innym duszpasterzom polonijnym], którzy już stróżami Twej Owczarni daj siłę znosić «ciężar dnia i spiekoty». Jest w roku taka szczególna noc, gdy modlitwa wybrzmiewa szczególnie – to organizowana już prawie od 40 lat Jasnogórska Noc Czuwania w intencji Polonii i jej duszpasterzy, gdzie Maryi, naszej Matce i Królowej, powierzamy Polaków żyjących w kraju i poza jego granicami oraz tych, którzy sprawują nad nimi duchową pieczę, by zwracała swoje matczyne oczy na nasze zakonne wspólnoty, nasze polonijne parafie i na każdego Rodaka na obczyźnie, by opiekowała się, wspierała, udoskonalała i zachowywała od zła wszelkiego.
Poświęcenie odbudowanego ołtarza głównego potulickiej świątyni oraz odrestaurowanego obrazu Zwiastowania NMP
Niedziela 13 października 2024 r. na stałe się wpisała w historię potulickiej parafii.
Dzień skupienia w Alcalá de Henares
„Duchu Święty, przyjdź, prosimy, Twojej łaski nam trzeba…”
XXIV Dzień Papieski
Nie ustajemy w wspieraniu ofiar wojny oraz naszych wspólnot na Ukrainie…
XXX Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie
Już po raz 30. w Budapeszcie zostały zorganizowane Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej. To tygodniowy szereg wydarzeń kulturalnych i religijnych (wystawy, wykłady, film, koncert), w które włącza się wielu polskich i węgierskich partnerów. Te dni w 2024 r. towarzyszą obecności relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów (w ramach ich peregrynacji po parafiach w Polsce oraz polonijnych parafiach na całym świecie). Dlatego też przesłanie, które pozostawiła ta bohaterska rodzina z Markowej, a także wielu innych Polaków ratujących swoich żydowskich sąsiadów w czasie II wojny światowej stanowi jakby główne motto tych dni i stąd nie mogą dziwić okolicznościowe wystawy dotykające tego tematu.
Chrystusowcy w służbie Kościołowi…
Koralowy jubileusz „Serduszek”
Pierwsze śluby 85. Batalionu
Gaude, Societas Christi! Raduj się, Towarzystwo Chrystusowe!
Radujcie się wszyscy chrystusowcy posługujący w kraju i na emigracji!
Albowiem oto kolejnych czterech śmiałków, a zaczerpnąwszy z nazewnictwa Ojca Ignacego, elewów 85. Batalionu Bożej Podchorążówki, Adam, Aleksander, Leon i Paweł, składając na ręce ks. Krzysztofa Olejnika SChr, przełożonego generalnego zgromadzenia śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Choć złożyli je tylko na rok (tak, jak to na zakończenie kanonicznego nowicjatu przewidują nasze Ustawy), to pragniemy otoczyć ich serdeczną modlitwą, aby wytrwali i z entuzjazmem realizowali zakonne i kapłańskie powołanie, do którego wezwał ich Pan Bóg, aby stali się gorliwymi poszukiwaczami i ewangelizatorami zagubionych polskich dusz wychodźczych… Do tej modlitwy zapraszamy Was, Drodzy Przyjaciele i Czytelnicy…
Doroczne posiedzenie Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy
Zakonne rekolekcje w Poznaniu
Pogrzeb śp. Antoniny Grzelak, mamy ks. Krzysztofa
Garść wieści z Hiszpanii
XVI Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie w Poznaniu
W sobotę 21 września 2024 r. w Poznaniu po raz szesnasty zorganizowano Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie, które rokrocznie wprowadza w tematykę i zagadnienia związane z duszpasterskim mottem kolejnego roku liturgicznego.
Duchowe ćwiczenia Współbraci z prowincji północnoamerykańskiej
Rekolekcje przed pierwszą profesją zakonną
Rozpoczęcie kanonicznego nowicjatu