W niedzielę 19 maja 2019 roku w Polskiej Parafii pw. św. Jana Pawła II przy kościele św. Idziego i klasztorze dominikanów odbyły się "Karolki" - doroczne święto praskiej Polonii i Polaków. Odbywają się już od pięciu lat i przygotowywane są dla upamiętnienia 99. rocznicy urodzin Patrona Emigracji Polskiej Jana Pawła II.

Z tej okazji uroczystej Mszę Świętej przewodniczył Prymas Czech kard. Dominik Duka OP. Wśród kapłanów koncelebrujących byli o. Hieronim Kaczmarek OP (duszpasterz praskiej Polonii) oraz Dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego ks. Wiesław Wójcik SChr, który wygłosił okolicznościową homilię.

Wydarzenie zgromadziło kilkuset rodaków z Ambasadorem RP w Republice Czeskiej panią Barbarą Ćwioro na czele. Obecni byli przedstawiciele polskiego biznesu, szkoły polskiej, Instytutu Polskiego w Pradze oraz liczna grupa Czechów. Na zakończenie Eucharystii można było oddać cześć relikwiom świętego papieża.

Po uroczystościach ojcowie dominikanie zaprosili na zorganizowany w krużgankach klasztoru piknik rodzinny, który był okazją do pochwalenia się zarówno polską jak i czeską kuchnią czy kulturą.

Wydarzenie powoli wpisuje się jako integralny element nie tylko religijny mieszkającej tam grupy Polaków, ale konsoliduje ich przy ośrodkach, które prowadzą działalność kulturowo-oświatową w języku polskim.

ks. Wiesław Wójcik SChr


23 maja 2019r. 341 7325 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne