Wszyscy przeżywamy bardzo trudne doświadczenie pandemii koronawirusa. Żyjemy w uciążliwym i niepewnym czasie. Pozbawieni spokoju, zatroskani o zdrowie, zaniepokojeni o pracę, niepewni jutra staramy się jakoś w tym wszystkim odnaleźć. Gdy pojawił się pomysł, aby wśród Polonii francuskiej powstało nowe Koło Fundacji Jana Pawła II, zastanawialiśmy się, czy jest to dobry czas na tego typu przedsięwzięcie. Po wielu przemyśleniach już wiemy! Jest to najlepszy czas, gdyż właśnie teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy świętego Jana Pawła II.

Tak więc w niedzielę 9 maja 2021 r. uroczystą Mszą świętą zainaugurowaliśmy działalność Koła Fundacji Jana Pawła II przy polskiej parafii pw. Świętej Rodziny w Aulnay sous Bois we Francji. Św. Jan Paweł II już od kilku lat jest w pewien sposób „obecny” w naszej parafii: mamy święte relikwie jego krwi i w każdy pierwszy czwartek miesiąca podczas Mszy modlimy się wzywając jego wstawiennictwa o nowe powołania z naszej wspólnoty. W mieście, w którym znajduje się nasz kościół, jest plac Jana Pawła II. Zarówno plac, jak i relikwie zawdzięczamy długotrwałym staraniom jednej z rodzin z naszej parafii.

Tym bardziej cieszymy się z tego, że w przeddzień czterdziestej rocznicy zamachu na Ojca Świętego, w dziesiątą rocznicę jego beatyfikacji i siódmą rocznicę kanonizacji powstaje nowe Koło Fundacji Jana Pawła II. Msza Święta, którą celebrował ks. Zbigniew Wcisło SChr, przełożony prowincji Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej obejmującą Francję, Hiszpanię i Portugalię, miała charakter bardzo uroczysty. Mając wielką radość w sercach, przedstawiciele nowo powstałego Koła wnieśli w procesji relikwie Świętego i złożyli je na ołtarzu. Homilię ks. Zbigniew oparł o osobiste świadectwo spotkania, będąc w klasie maturalnej, z Ojcem Świętym, które zaowocowało powołaniem kapłańskim.

Podczas liturgii dziękowaliśmy za dar pontyfikatu Ojca Świętego oraz za założoną przez niego Fundację. Jednocześnie prosiliśmy o dobre owoce działalności nowo powstałego Koła Fundacji Jana Pawła II w Aulnay sous Bois. O oprawę muzyczno-wokalną liturgii postarał się parafialny chór „Soli Deo”. Po błogosławieństwie relikwiami Świętego Papieża, ks. prowincjał Zbigniew Wcisło SChr, ks. proboszcz Jarosław Koch SChr, prezes nowo powstałego Koła FJPII, pan Czesław Noster wraz z żoną, członkowie Koła FJPII, panowie z Honorowej Straży Grobu Pańskiego, oraz dwóch przedstawicieli polskich kombatantów we Francji, udali się na Plac Jana Pawła II, aby pod pamiątkową tablicą złożyć bukiet kwiatów.

Élisabeth Noster
fotografie Zbigniew Adamek


15 maja 2021r. 230 4448 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne