Listopadowe zapiski…
Listopadowe zapiski kronikarza…
XXX Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie
Już po raz 30. w Budapeszcie zostały zorganizowane Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej. To tygodniowy szereg wydarzeń kulturalnych i religijnych (wystawy, wykłady, film, koncert), w które włącza się wielu polskich i węgierskich partnerów. Te dni w 2024 r. towarzyszą obecności relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów (w ramach ich peregrynacji po parafiach w Polsce oraz polonijnych parafiach na całym świecie). Dlatego też przesłanie, które pozostawiła ta bohaterska rodzina z Markowej, a także wielu innych Polaków ratujących swoich żydowskich sąsiadów w czasie II wojny światowej stanowi jakby główne motto tych dni i stąd nie mogą dziwić okolicznościowe wystawy dotykające tego tematu.
III Zjazd Badaczy Polonii
III Zjazd Badaczy Polonii organizowany z inicjatywy ministra Jana Dziedziczaka, Pełnomocnika Rządu RP ds. Polonii i Polaków za Granicą przy współpracy z Uniwersytetem «Ignatianum» i Instytutem «Pokolenia» odbył się w dniach 21-23 listopada 2023 r. w Krakowie.
«Kongres dla Niepodległej» AD 2023
«Kongres dla Niepodległej» to doroczne zebranie utworzonej przed kilkoma laty organizacji polonijnej – Światowego Stowarzyszenia «Republika Polonia» zrzeszającego Polonusów z wielu krajów świata i niemalże ze wszystkich kontynentów. W tym stowarzyszeniu aktywnie uczestniczy nasz Współbrat – ks. dr Zdzisław Malczewski SChr, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii.
Duszpasterskie i polonijne posługiwanie kolejnego chrystusowca docenione…
Za pośrednictwem różnych mediów dowiadujemy się, że nasza posługa w kraju i poza jego granicami jest doceniana i zostaje uhonorowana bądź odznaczeniami, bądź nagrodami, bądź wyróżnieniami, bądź nominacjami do nich. Na łamach kalendarium pragniemy dzielić się z naszymi Drogimi Przyjaciółmi i Czytelnikami tymi radościami, a jednocześnie chcemy nieustannie prosić o modlitewne towarzyszenie, by wszelkie podejmowane działania przez chrystusowców przynosiły błogosławione owoce i by żaden Polak nie zagubił się na obczyźnie.
Powrót do ojczyzny kolejnego bohatera
Po ponad 50 latach doczesne szczątki gen. Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego, który swoje życie poświęcił ojczyźnie a serce oddał kawalerii polskiej, powróciły do kraju i spoczęły na podlaskiej ziemi, w ostatnim miejscu jego wojskowej służby w kraju.
Olimpiada teologiczna i sympozjum u chrystusowców na Ostrowie Tumskim
Od wiosny 2019 r. w murach naszego Domu Głównego i Wyższego Seminarium Duchownego w Poznaniu działa również Dom Rekolekcyjny otwierający swoje podwoje dla pojedynczych osób, jak i dla grup pragnących chwili wyciszenia dla pogłębienia relacji z Panem Bogiem. Po pandemicznej przerwie dom wznowił działalność i w aktualnościach na swojej stronie internetowej przedstawia swoich gości.
Doceniają naszych Współbraci zaangażowanie…
W ostatnim czasie dotarły do nas informacje, iż różnorodna aktywność chrystusowców została nagrodzona.
Gala na Zamku Królewskim w Warszawie z wręczeniem nagród «Semper Fidelis»
Na początku listopada 2020 r. Instytut Pamięci Narodowej ogłosił listę uhonorowanych nagrodą «Semper Fidelis» – wyróżnieniem przyznawanym osobom, organizacjom i instytucjom, które aktywnie dbają o zachowanie i upowszechnianie spuścizny kresowej.
Mężczyźni z Goleniowa u tronu Królowej
W dniach 18-19 września 2021 r. mężczyźni z parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Goleniowie, pod duchową opieką ks. Rafała, udali się na pielgrzymkę do Częstochowy i Kalisza.
W kolejną rocznicę «Krwawej Niedzieli» na Wołyniu…
Konferencja naukowa „Polacy w zachodnich strefach okupacyjnych Niemiec w latach 1945-1949”
Festiwal filmowy o Totalitaryzmach
Ks. Roman Twaróg SChr laureatem Nagrody «Semper Fidelis»
W 2019 r. Instytut Pamięci Narodowej ustanowił Nagrodę «Semper Fidelis» – honorowe wyróżnienie przyznawane osobom, organizacjom społecznym i instytucjom, które aktywnie dbają o zachowanie i upowszechnianie spuścizny kresowej.
29 pielgrzymka do miejsc martyrologii i wyniszczenia Polaków i polskich wiosek na Wołyniu
Album o Kardynale Auguście Hlondzie
W dniu 29 maja 2018 roku, o godz. 16.00, w Domu Arcybiskupów Warszawskich zaprezentowano album "August Hlond 1881-1948”, autorstwa Łukasza Kobieli. Publikacja, wydana przez Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Pokolenie, ukazała się w związku z przypadającą w tym roku 70. rocznicą śmierci Kardynała.
Prezentacja albumu o kard. Auguście Hlondzie
Instytut Pamięci Narodowej i Archidiecezja Warszawska organizują 29 maja 2018 roku prezentację albumu poświęconego Czcigodnemu Słudze Bożemu kard. Augustowi Hlondowi, autorstwa Łukasza Kobieli.
Pozytywny wynik Kongresu Kardynałów
Dziś, tj. 15 maja 2018 roku, w Rzymie, w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych pod przewodnictwem kard. Angelo Amato SDB, prefekta Kongregacji (na zdjęciu) odbył się Kongres Kardynałów i Biskupów, na temat heroiczności życia i cnót Sługi Bożego Kardynała Augusta Hlonda. Kardynałowie pozytywnie wypowiedzieli się na temat heroiczności cnót Prymasa Polski.
Oznacza to, że do zakończenia formalnego procesu beatyfikacyjnego na etapie rzymskim jest tylko potrzebna promulgacja Dekretu przez papieża Franciszka. Spodziewamy się, że fakt ten nastąpi jeszcze w bieżącym miesiącu, a najpóźniej na początku czerwca.
Bogu niech będą dzięki!
Album o Prymasie Założycielu
W najbliższym czasie (przełom maja i czerwca) ukaże się album poświęcony kard. Augustowi Hlondowi. Jest to faktycznie biografia Prymasa, zilustrowana dużą ilością zdjęć, często bardzo unikatowych. Autorem tego albumu, liczącego 568 stron, jest Łukasz Kobiela. Album ukaże się nakładem Instytutu Pamięci Narodowej.