16 maja 2020 r. Złoty Jubileusz Kapłaństwa obchodził ks. Stanisław Wrona SChr. Obecnie posługuje Polonii australijskiej w Melbourne (Sanktuarium Bożego Miłosierdzia - KEYSBOROUGH). Do wspólnego dzielenia radości z jubilatem i wyśpiewania TE DEUM obok posługujących w Melbourne Keysborough Rektora Sanktuarium ks. Kamila Żyłczyńskiego SChr i ks. Mariusza Sokołowskiego SChr, włączyli się kapłani, którzy przybyli gościnnie: ks. Tadeusz Ziółkowski SChr, ks. Andrzej Mądry CR a także Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii: s. Marietta i s. Elżbieta. Z racji na obowiązujące restrykcje związane z koronawirusem, w mszy jubileuszowej mogło uczestniczyć tylko dziesięciu wiernych. Uroczyste świętowanie zaplanowane jest na czas po kwarantannie.

Dostojny Jubilat święcenia kapłańskie przyjął 16 maja 1970 r. w Ziębicach z rąk JE ks. bp. Andrzeja Wronki, biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej. Przez 50 lat posługi kapłańskiej cztery lata pracował w Polsce (Pyrzyce i Szczecin NSPJ). Pozostałych 40 lat przeżył na Antypodach. Większość tego okresu spędził w Australii (34 lata), zaś w Nowej Zelandii zaledwie 6 lat. W ciągu tego półwiecza pełnił różne funkcje w zgromadzeniu i na parafiach: wikarisza, proboszcza, kapelana Polonii a także przez 10 lat prowincjała Prowincji p.w. Św. Rodziny w Australii i Nowej Zelandii.

Na pytanie „co dla księdza było szczególne w kapłaństwie”: odpowiada, że „wszystko, bo codzienność polegała na pełnieniu obowiązków kapłańskich i zakonnych, które dawały wiele radości”. Do wyjątkowych momentów swojej posługi zalicza organizowanie spotkania z Polonią papieża Jana Pawła II w Melbourne, którego osobiście także witał w imieniu społeczności Polaków żyjących na Antypodach.

Ks. Stanisław Wrona SChr jest jedynym tegorocznym Złotym Jubilatem w Towarzystwie Chrystusowym. Drugi kapłan, z którym świecony był ks. Stanisław, to ks. Dominik Sobala SChr. Przez wiele lat posługiwał on Polonii w Australii. Odszedł do wieczności 4 lata temu, w 2016 r.

Ks. Stanisławowi dostojnemu ZŁOTEMU JUBILATOWI życzymy wielu łask Bożych, opieki Matki Bożej Królowej Towarzystwa Chrystusowego i Polonii, dobrego zdrowia i sił do dalszej posługi duszpasterskiej wśród Polonii.

Ks. Mariusz Sokołowski SChr
(Melbourne, Australia)

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z ks. Stanisławem.


16 maja 2020r. 341 5945 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2023 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne