W każdej naszej duszpasterskiej placówce w kraju i na emigracji (o czym świadczą relacje z mnóstwem fotografii w serwisach internetowych i profilach społecznościowych) w sposób bardzo uroczysty uczczono Maryję, Królową i Opiekunkę naszej ojczyzny i naszego narodu: ipsa die bądź przenosząc na bardziej dogodny dzień modliliśmy się, aby Maryja była z nami w każdy czas, by wspierała, ratowała i chroniła nas, by była naszą Opiekunką i Wspomożycielką.

My zaś, rozważając sposób jej królowania, który jest identyczny ze sposobem królowania Jej Syna, Jezusa Chrystusa i oznaczającego służbę, prosiliśmy również, aby Maryja uczyła nas tej postawy – pokornego poszukiwania i realizowania Bożej woli, wzajemnej miłości i życzliwości wyrażającego się w gotowości pomagania sobie nawzajem.

Polonia z Southampton wraz ze swoim duszpasterzem, ks. Mariuszem Urbanowskim SChr wyraziła szczególny, bo jubileuszowy wymiar świętowania tej uroczystości: dla tej wspólnoty bowiem było to dziękczynienie za 70 lat sprawowania Eucharystii w języku polskim. Jako dziękczynne wotum pobłogosławiony został obraz Matki Bożej Częstochowskiej przyozdobiony wotami – siedmioma złotymi serduszkami symbolizującymi każde dziesięciolecie tamtejszej polonijnej wspólnoty oraz królewskimi insygniami. Uroczystościom przewodniczył ks. Prałat Stefan Wylężek, rektor PMK w Anglii i Walii, a ks. Krzysztof Olejnik SChr, nasz przełożony generalny wygłosił okolicznościowe kazanie oraz pobłogosławił dziękczynne wota. W uroczystościach licznie wzięli udział parafianie, a także byli duszpasterze. Dodać należy, że w Southampton chrystusowcy posługują od 1988 r. czyli połowę całego czasu, w którym sprawowana jest tu Msza Święta w języku polskim.

(informacja na podstawie notatek ks. Generała Krzysztofa Olejnika a fotografie dzięki jego uprzejmości)

*    *    *

Dołączamy zatem relacje z zagranicznych prowincji – ze Stanów Zjednoczonych i Australii, dodając przy tym, że w kraju też odbyły się uroczystości jubileuszowe – dwudziestolecia istnienia Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Płotach, która nadto uświetniła miejscowe trzeciomajowe uroczystości. Na wspólne jubileuszowe świętowanie złożyły się ntomiast okolicznościowe koncerty oraz dziękczynna Msza Święta w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego.
Nie można zapomnieć o corocznym szczecińskim Marszu dla Życia, na którym zameldowali się przedstawiciele naszych parafii z Pomorza Zachodniego, szczególnie tych szczecińskich.


05 maja 2023r. 230 2668 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne