W bieżącym roku (22 października) mija 70 lat od śmierci kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski i Założyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

Obchody tej rocznicy, dzięki łasce Boga, zbiegły się z podpisaniem przez Papieża Franciszka dekretu o heroiczności jego cnót (21 maja 2018 r.). Z tej okazji Towarzystwo Chrystusowe i Towarzystwo Salezjańskie przygotowało znaczki pocztowe upamiętniające tego wielkiego i niezłomnego Prymasa.

Arkusz zawiera 9 znaczków pocztowych dopuszczonych do obiegu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Znaczki mogą być pamiątką kolekcjonerską. Można je również wykorzystać, wysyłając przesyłkę listową nierejestrowaną ekonomiczną do 350 g, gabaryt A.

Na zewnętrznych kolumnach widoczny jest portret Czcigodnego Sługi Bożego kard. A. Hlonda, przy czym w kolumnie po prawej stronie znajduje się zbliżenie jego twarzy. Natomiast na znaczkach znajdujących się w centrum został umieszczony herb biskupi Prymasa Augusta. Widoczne jest także jego hasło biskupie, które jest spuścizną duchowości św. Jana Bosko: Da mihi animas caetera tolle, a które w tłumaczeniu brzmi: „Daj mi dusze, resztę zabierz”. Hasło to stało się nicią przewodnią w dekrecie o heroiczności cnót, gdyż doskonale oddaje wielką troskę kardynała Hlonda o zbawienie każdego człowieka.

Znaczki można w wydawnictwie Hlondianum nabyć jako pojedyncze arkusze (9 znaczków), albo arkusze (9 znaczków) w komplecie w czerwonym etui.

Czcigodny Sługa Boży August kard. Hlond (1881-1948) – wychowawca młodzieży; Inspektor salezjańskiej Inspektorii we Wiedniu; pierwszy Biskup diecezji katowickiej; Arcybiskup Gniezna i Poznania; Prymas Polski; Protektor polskiej emigracji; Założyciel Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej; orędownik Polski podczas II wojny światowej; więzień Gestapo; organizator struktur kościelnych na Ziemiach Zachodnich i Północnych; Arcybiskup Gniezna i Warszawy; wielki Czciciel Najświętszego Serca Pan Jezusa i Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki wiernych. Więcej o kard. Auguście Hlondzie na stronie Ośrodka Postulatorskiego.


26 maja 2018r. 341 6555 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne