Uroczystość Chrystusa Króla w naszym kościele, w tym roku miała wyjątkowy charakter. Wyprzedzając o miesiąc dokładną datę wydarzenia świętowaliśmy pięćdziesiątą rocznicę poświęcenia naszego kościoła.

Dokonał tego 27 grudnia 1966 roku arcybiskup Sydney kard. Norman Gilroy w asyście dużej grupy kapłanów i około dwudziestu tysięcy wiernych, którzy zgromadzili się z różnych miejsc Australii. 

Po pięćdziesięciu latach, od tamtego grudniowego dnia również cieszyła bardzo licznie zgromadzona wspólnota wiernych związanych z naszym kościołem a także goście, którzy przybyli specjalnie na tą uroczystość. Wśród nich trzeba zauważyć obecność p. Reginy Jurkowskiej – Konsul Generalnej RP w Australii. p. Michaela Dysarta – projektanta budynku kościoła, p. Alexandra Davisa CEO Holy Family Services wraz z członkami zarządu, p. Ryszarda Dzierzby - prezesa Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii wraz z przedstawicielami i pocztami sztandarowymi różnych polskich organizacji społecznych z terenu Sydney. 

W niedzielę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – 20 listopada 2016 wraz z siostrami nazaretankami, które owocnie gospodarują na terenie Marayong od ponad sześćdziesięciu lat i dziś licznie zgromadziły się na modlitwie oraz z zarządem prowincji dziękowaliśmy Bogu za ten miniony czas. Modliliśmy się za ludzi, którzy przyczynili się do powstania tego kościoła i którzy teraz również sprawiają, że wspólnota w Marayong żyje i chwali Pana Boga przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.

Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył w imieniu biskupa ordynariusza kanclerz kurii ks. Ron MacFarlane i zarazem lokalny proboszcz. W koncelebrze wzięli udział współbracia chrystusowcy z terenu Sydney na czele z ks. prowincjałem oraz o. Paweł Barszczewski OP z Kingswood. Kazanie przywołujące początki kościoła w Marayong i sam dzień poświęcenia wygłosił świadek tamtych dni ks. Józef Kołodziej TChr. Na zakończenie Mszy świętej przed Najświętszym Sakramentem odczytaliśmy Jubileuszowy Akt przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, podobnie jak dokonało się to w polskich parafiach. 

Wszyscy uczestnicy dzisiejszych uroczystości otrzymali specjalne błogosławieństwo od papieża Franciszka odczytane przez księdza Henryka. 

Po Mszy Świętej i procesji, którą poprowadził ks. prowincjał zostaliśmy zaproszeni do sali Jana Pawła II na wspólne spotkanie, poczęstunek przygotowany przez panie i panów z Komitetu Kościelnego a także na występy artystyczne ludowych zespołów. W czasie spotkania na sali odczytane zostały listy z gratulacjami od arcybiskupa Wacława Depo z Częstochowy, biskupa Wiesława Lechowicza delegata KEP do spraw duszpasterstwa polskiej emigracji, matki generalnej sióstr nazaretanek s. Jany Zawieji oraz przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego ks. Ryszarda Głowackiego. 

Spotkaniu na sali towarzyszyła wystawa archiwalnych zdjęć która budziła spore zainteresowanie. 

Bogu niech będą dzięki za to wszystko co dokonało się w sercach ludzi poprzez sprawowane święte sakramenty i modlitwę przez pół wieku w kościele w Marayong. 

Deo Gratias! (by hz)

Zdjęcia z uroczystości wykonane przez Wiktora Skrzypca , Henryka Iglinskiego i Bogumiłę Filip można obejrzeć w albumie - Złoty Jubileusz 1966-2016

Relacja z uroczystości na antenie Radia Watykańskiego


26 listopada 2016r. 341 5932 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne