14 marca br., jako rektor PMK w Brazylii, uczestniczyłem w spotkaniu z przedstawicielem Fundacji Kulturalnej Kurytyby (fundacja ta jest przedstawicielem zarządu miasta). Wraz ze mną w zebraniu brali udział: Danuta Lisicki de Abreu - koordynatorka parku papieża Jana Pawła II, Jose Górskiego - długoletni członek (bodajże przez sześć kolejnych kadencji) Rady Municypalnej Kurytyby. Kilkugodzinne spotkanie w polskim parku Papieża Jana Pawła II miało za główny cel zapoznanie przedstawiciela zarządu miasta z rzeczywistą sytuacją parku. Jako przedstawicielom Polonii i zatroskanym o polski park chodziło nam o to, aby zaangażować władze miasta Kurytyby w odpowiednie przygotowanie tego szczególnego miejsca na zbliżającą się uroczystość kanonizacji bł. Jana Pawła II. Oto owoc naszego konstruktywnego dialogu: na koszt miasta zostaną przeprowadzone konieczne naprawy niektórych ponad stuletnich drewnianych domów naszych pierwszych imigrantów, stanowiących polski skansen usytuowany w centralnej części miasta. Wszystkie konieczne naprawy, jak też inne propozycje przedstawicieli wspólnoty polonijnej zostaną uwzględnione przez zarząd miasta Kurytyby w tym celu, aby park papieża Jana Pawła II był przygotowany na planowane od dłuższego już czasu uroczystości związane z kanonizacją Patrona tego szczególnego parku miasta Kurytyby i dumy tutejszej Polonii. Dom polskich imigrantów, w którym przyjmowano Papieża Jana Pawła II w dniu 5 lipca 1980 r. podczas spotkania z Polonią brazylijską na stadionie "Couto Pereira", znajduje się w parku poświęconym Wielkiemu Papieżowi Janowi Pawłowi II. Wspomniany park posiada 48 tys. Metrów kwadratowych i składa się na niego oryginalny, pierwotny drzewostan parański. Wśród drzew jest około 300 araucarii – piniorów, którymi tak bardzo się zachwycał nasz Ojciec Współzałożyciel Sługa Boży – O. Ignacy Posadzy! Tym zachwytem zarażał nas nowicjuszy, alumnów podczas swoich konferencji ascetycznych. Aktualnie dom ten stał się prawdziwą kaplicą, gdzie turyści, pielgrzymi odwiedzający park, oddają się skupieniu i modlitwie przed obrazem Pani Jasnogórskiej. W związku ze zbliżającą się kanonizacją w najbliższych dniach w domu tym zostanie ustawiony ołtarz z obrazem Jana Pawła II. Ponadto miasto dokona odnowienia dużego murowanego portalu polskiego, który stoi nad ulicą Mateus Leme, przebiegającej w pobliżu parku Papieża Jana Pawła II. Portal został wybudowany z okazji 120 lat osiedlenia się pierwszej grupy polskiej w Kurytybie (1871-1991).

Warto w tym miejscu wyjaśnić, że od 32 lat (czyli od samego początku istnienia parku) Polska Misja Katolicka w Brazylii jest odpowiedzialną za jego administrację i organizację wszelkich wydarzeń religijnych i kulturalnych w parku Papieża Jana Pawła II. Największym wydarzeniem, które przyciąga bardzo licznie nie tylko Polonię, ale także Brazylijczyków jest święto Pani Jasnogórskiej, w czasie którego odbywa się procesja ze świecami alejkami parku z Jej obrazem, który Papież Jan Paweł II podarował - za pośrednictwem ks. Benedykta Grzymkowskiego TChr, ówczesnego rektora PMK – dla Polonii Brazylijskiej. Innym wydarzeniem, w którym tłumnie uczestniczą Polonusi i Brazylijczycy jest święcenie pokarmów na stół wielkanocny w godzinach popołudniowych w Wielką Sobotę. Te i inne wydarzenia są transmitowane przez kilka stacji telewizyjnych na całą Brazylię.

Mamy nadzieję, że Osoba Błogosławionego Papieża Jana Pawła II zgromadzi licznie Jego czcicieli podczas uroczystości związanych z Jego kanonizacją! W najbliższym okresie podamy dokładną datę tego wielkiego świętowania polsko-brazylijskiego w Kurytybie.

Z pozdrowieniem braterskim ze stolicy Polonii brazylijskiej - ks. Zdzisław Malczewski SChr

PS. Załączone zdjęcie to tzw. Medalion przedstawiający Papieża Jana Pawła II w chwale. Medalion został ustawiony (tuż po śmierci Jana Pawła II) przed domem w parku Jego imienia, a w którym witano Jana Pawła II w 1980 r. Medalion wykonany z brązu osadzony jest w granicie. Poświęcenia dokonał arcybiskup metropolita Kurytyby Moacyr Jose Vitti w towarzystwie arcybiskupa metropolity seniora Pedro Fedalto i biskupa pomocniczego Ladislau Biernaskiego CM. Idealizatorem jego poświęcenia i umieszczenia we wspomnianym parku był Rafael Greca, kilkukrotny prefekt miasta Kurytyby, organizator parku, wielki czciciel bł. Jana Pawła II oraz przyjaciel Polonii kurytybskiej.

Kurytyba, 17 marca 2014 r.


18 marca 2014r. 1067 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne