Niedziela Palmowa (28.04.) obchodzona w Grecji razem z Kościołem prawosławnym przejdzie do historii życia naszych rodaków, katolików którzy od kilkunastu lat mieszkają w 300 tys. portowym mieście Patra na Peloponezie.

Dzięki zaangażowaniu nowego duszpasterza z Towarzystwa Chrystusowego ks. Jerzego Chorzempy, który od pół roku posługuje katolikom w turystycznym Nafplio, zostało zorganizowane modlitewne spotkanie naszych Rodaków w kościele katolickim pw. św. Andrzeja w tym dużym mieście. 28 kwietnia o godz. 19 została odprawiona pierwsza Msza Święta w języku polskim dla mieszkających w tej części Peloponezu naszych rodaków. Tę Eucharystie sprawował ks. Wiesław Wójcik TChr – dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego (IDE).

Miejscowy młody proboszcz, Grek, który okazał wiele życzliwości i otwartości poprosił ks. Jerzego, aby jedną niedzielę w miesiącu poświęcał Polakom tu zamieszkałym tymczasowo i na stałe. Niech list otrzymany od rodaków z Patry będzie najlepszym świadectwem przeżyć duchowych tych, którzy od wielu lat nie uczestniczyli we Mszy Świętej w ojczystym języku.

LIST OD RODAKÓW Z PELOPONEZU
Właśnie minęły święta Paschy w upalnej i zielonej Grecji. Kościół prawosławny z katolickim razem w tym roku celebrował najważniejsze i najbogatsze w liturgię święta chrześcijańskie. W Niedzielę Palmową - 28 kwietnia br. - w dniu upamiętniającym uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy miało miejsce niezwykle wzruszające modlitewne spotkanie Rodaków mieszkających tutaj i zrzeszonych w Związku Polaków Zachodniej Grecji i Wysp Jońskich. Dzięki otwartości i gościnności Księdza Georges Degas, Proboszcza jedynego kościoła katolickiego pod wezwaniem św. Andrzeja w 300 tys. mieście Patras została odprawiona pierwsza polska Msza święta. Odprawił ją przybyły z pomocą duszpasterską Ksiądz Wiesław Wójcik, chrystusowiec, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu. Inicjatorem gromadzenia nas Polaków na modlitwę w jedną niedzielę miesiąca jest Ks. Jerzy Chorzempa, chrystusowiec, który od sześciu miesięcy ogarnia troską duszpasterską katolików mieszkających w oddalonym od nas 180 km - pięknym turystycznym mieście Nafplio. Wyciszeni, skupieni i z radością w sercu trzymaliśmy w rękach gałązki palmowe, symbole zwycięstwa i chwały. Przygotowanie do tej Mszy Swiętej trwało przez wiele dni, dlatego wzbudzało lęk i emocje pośród wielopokoleniowej grupy Polaków zamieszkałych na tym terenie. Wielu z nich przyjechało tutaj trzydzieści lat temu. Mają dzieci i wnuki. Nie mieli dotychczas okazji i możliwości praktykowania swojej wiary, korzystania z sakramentu spowiedzi św. A przede wszystkim uczestniczenia w nabożeństwach w polskim języku. Opuścili swój kraj w różnych okresach życia i to z różnych przyczyn. Wielka potrzeba duchowa została nareszcie zaspokojona. Wzruszenie ogarnęło serca zwłaszcza tych Rodaków, którzy w ostatnim czasie odprowadzili na cmentarz swoich bliskich i mieli pragnienie modlitwy za nich. Wielu z nas nie mogło dopełnić formalności związanych z chrztem swoich dzieci i miało trudności z przygotowaniem do Pierwszej Komunii św. Od wielu lat wtopieni w grecką rzeczywistość niektórzy nie pamiętali formuły spowiedzi św. i nie mieli okazji przeczytać głośno w kościele Słowa Bożego. To nadzwyczajne wspomnienie Pierwszej Komunii świętej, bierzmowania, Wielkiego Postu i Świat wielkanocnych razem z rodzina w radości i spokoju zmusiły wielu Polaków do zadumy nad sensem życia i przemijaniem..... „Zatrzymaj się, masz we mnie przystań.”

„Zatrzymaj się - to przemijanie ma sens!” Tak napisał Jan Paweł II w „Tryptyku rzymskim”. Próba odnalezienia sensu życia prowadzi wielokrotnie przed drzwi Boga. Podczas tej Mszy świętej we wspólnym śpiewie często już zapomnianym, we wspólnej modlitwie odbijającej się echem w tym naszym kościele katolickim, udekorowanym na Wielki Tydzień atmosfera była podniosła i
wyjątkowa. Wielu z nas pod ciężarem grzechów i wspomnień, uwolnionych przed mszą św. w sakramencie spowiedzi św. miało łzy w oczach i radość w sercach. Podobne wzruszenia przeżywaliśmy po nabożeństwie, kiedy Ksiądz Jerzy, nasz Duszpasterz zaprosił wszystkich na projekcje filmu-wspomnienia o życiu Jana Pawła II, duchowego przewodnika Polaków w świecie. Niewielu pamięta o tym, ze zgodnie z wolą Ojca świętego Jana Pawła II od 1986 roku w Niedziele Palmową obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży. To młodzi ludzie, w pełni dojrzali emocjonalnie, posiadający już umiejętność własnego myślenia i mający dystans do wielu spraw powinni wprowadzać w swoje życie porządek oparty na wierze i miłości do Boga. Refleksje nad życiem wiary, do których w kazaniu wzywał i zachęcał Ks. Wiesław Wójcik pobudziły wszystkich zgromadzonych w kościele, ponad 50 osób do pragnienia comiesięcznych spotkań z Bogiem i między sobą w języku ojczystym. Możemy nareszcie pod kierunkiem Księdza Jerzego przypominać i utrwalać wartości wyniesione z domów rodzinnych, a tym samym uporządkować siebie i swoje najgłębsze pragnienia ducha. Przywiezione przez księży czasopisma religijne, wspaniałe pismo MIŁUJCIE SIĘ, kalendarze, modlitewniki i foldery Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego zostały przez naszą wspólnotę docenione i z wdzięcznością wypowiadamy staropolskie "Bóg zapłać".
Czesława Kapuścik-Tsitsara.

09 maja 2013r. 1972 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne