W dniach 1 i 2 listopada na trzech największych cmentarzach w Kijowie odbyły się nabożeństwa żałobne za zmarłych Polaków tej części Ukrainy. Ksiądz Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego wraz z ks. Leszkiem Tokarzewskim TChr, kapelanem Polaków w Kijowie, pracownikami ambasady polskiej i przedstawicielami organizacji polskich na Ukrainie odwiedzili kwaterę legionistów polskich na cmentarzu Bajkowa i Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni.

W roku Wiary ta wyjątkowa pielgrzymka pamięci i wdzięczności naszych rodaków do grobów bohaterów na ziemi kijowskiej możliwa była dzięki staraniom i zaangażowaniu Kapelanii Polskiej działającej tu od trzech lat.

Szczególną wdzięczność należy wyrazić polskiej ambasadzie za zorganizowanie autokaru, którym przez kilka godzin przemieszczano się po cmentarzach. Trzeba też podkreślić, że Narodowościowo-Kulturalne Stowarzyszenie Polaków „Zgoda” już od 1992 roku prowadzi aktywną działalność, której celem jest odradzanie polskości i propagowanie kultury polskiej na Ukrainie. Jednym z kierunków działania jest również opieka i porządkowanie grobów polskich na zabytkowym cmentarzu Bajkowa. Cmentarz ten został założony przez carskiego generała Bajkow w latach 1834-1836. Podzielono go na dzielnice według wyznań: prawosławna, katolicka (polska) i protestancka. Spoczywają tu polscy legioniści (114), którzy w 1920 roku przybyli do Kijowa, by bronić niepodległości Ukrainy w walkach z Armią Czerwoną.

W dzień wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych (2 listopada) uroczystą Mszę Świętą z udziałem przedstawicieli rodaków z Kijowa, rodzin zamordowanych żołnierzy odprawił ks. Wiesław Wójcik TChr na polskiej nekropolii w Bykowni. Jest to czwarty cmentarz katyński, po otwartych w 2000 roku cmentarzach w Lesie Katyńskim, Miednoje i Charkowie. Modlitwa w języku ojczystym rozległa się w tym cichym lesie, gdzie pochowanych jest 3.435 polskich obywateli, zamordowanych w 1940 roku. Już od ponad roku, kiedy został otwarty i pobłogosławiony ten cmentarz przez Prymasa Polski abpa Józefa Kowalczyka, modlitwa za zmarłych w Dzień Zaduszny jest w stałym programie tej nekropolii. Delegacje polskie złożyły wieńce, zapalono znicze oraz uderzono w katyński Dzwon Pamięci. I na tej ziemi trwa pamięć o polskich bohaterach. Galeria zdjęć tutaj.

Ks. Wiesław Wójcik TChr


09 listopada 2013r. 1569 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne