"Migranci i uchodźcy: ku lepszemu światu" - to hasło Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, który po raz setny będzie obchodzony w niedzielę 19 stycznia br. Z tej okazji Ojciec Święty Franciszek skierował specjalne orędzie. Ogólnopolskie obchody tego dnia będą miały miejsce już tradycyjnie w Poznaniu. Mszy św. w Domu Generalnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej będzie przewodniczył o godz. 10.30 abp Stanisław Gądecki.

"Drodzy migranci i uchodźcy! Nie traćcie nadziei, że i dla was jest przeznaczona bezpieczna przyszłość, że na swoich drogach możecie spotkać wyciągniętą dłoń, że dane wam będzie doświadczyć braterskiej solidarności i ciepła przyjaźni" - pisze w orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy Ojciec Święty Franciszek.

Papież przypomina, że zjawisko przemieszczania się ludzkości jest "zadaniem naszych czasów" i zwraca uwagę, że z chrześcijańskiego punktu widzenia migracja ma dwa aspekty: z jednej strony wiąże się z solidarnością i gościnnością, gestami braterstwa i zrozumienia, z drugiej - z odrzuceniem, dyskryminacją, bólem i śmiercią. Wielki niepokój wywołują związane z migracją różne formy handlu ludźmi i ich zniewalania.

Papież z mocą zaznacza, że migranci i uchodźcy "nie są pionkami na szachownicy ludzkości" i wskazuje na wstrząsającą liczbę osób, które emigrują z jednego kontynentu na drugi, jak również tych, które przemieszczają się wewnątrz własnych krajów bądź regionów geograficznych. "Dzisiejsze ruchy migracyjne stanowią największe w całych dziejach zjawisko przemieszczania się osób, jeśli nie ludów" - przypomina Ojciec Święty Franciszek i wskazuje, że "Kościół stara się zrozumieć przyczyny leżące u źródeł migracji, a także pracować nad przezwyciężaniem ich negatywnych skutków."

Papież przypomina, że jedną z głównych przyczyn migracji jest ubóstwo, z którym łączą się przemoc, wyzysk, dyskryminacja, spychanie na margines. "Uciekając od nędzy bądź prześladowań, w poszukiwaniu lepszych perspektyw lub by ratować życie, miliony osób wyruszają w podróż jako migranci z nadzieją, że spełnią się ich oczekiwania".

Za ważny krok w powstrzymywaniu migracji papież Franciszek uważa podjęcie takiej współpracy, aby "stworzyć lepsze warunki ekonomiczne i socjalne u siebie, tak by emigracja nie była jedynym rozwiązaniem dla osób szukających pokoju, sprawiedliwości, bezpieczeństwa i pełnego poszanowania godności ludzkiej". Ojciec Święty bezpośrednio tłumaczy, że "tworzenie możliwości pracy w lokalnych gospodarkach pozwoli uniknąć rozdzielania rodzin i zapewni warunki stabilnego i spokojnego życia jednostkom i zbiorowiskom".

Za kolejny element "budowania lepszego świata" Papież uważa "przezwyciężanie uprzedzeń i zrozumienia w podejściu do migracji". Ważna jest tu "kultura spotkania" migrantów, osób ubiegających się o azyl z ludźmi w lokalnych społecznościach. Wszyscy jesteśmy dziećmi Boga i w każdej ludzkiej istocie jest odciśnięty wizerunek Chrystusa.

W Polsce Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy w sposób szczególny obchodzony jest przez Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego. Jego dyrektor ks. Wiesław Wójcik TChr zaprasza w niedzielę 19 stycznia br. o godz. 10.30 do Domu Generalnego Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu na uroczystą Mszę Świętą pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego - w intencji emigracji polskiej. - Będzie to odpowiednia okazja w naszym kraju dla pobudzenia wspólnot parafialnych do odpowiedzialności wobec migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorodnych problemów - zaznacza ks. Wójcik.

- W tym Światowym Dniu Migranta Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej pragnie wyrazić szczerą wdzięczność wszystkim - i duchownym i osobom świeckim za ich ofiarne i wytrwałe poświęcenie się w pracy dla dobra emigrantów na całym świecie - dodaje ks. Wójcik. Zaznacza, że wzorem takiej służby polskim emigrantom jest Sługa Boży Ojciec Ignacy Posadzy, współzałożyciel Towarzystwa Chrystusowego i założyciel Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, którego 30. rocznicę śmierci obchodzimy 17 stycznia br.

Za: www.Episkopat.pl


18 stycznia 2014r. 1413 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne